בחדשות קראו לזה "ההתפעה הכי גדולה מאז קום המדינה"
הביא לדפוס חיים גולדשטיין


לחצו כאן לקבלת הכתבה המלאה בקובץ PDF


הקיבוצניקים מגן שמואל הגיעו למגרש אוסישקין הפתוח, והדיחו את הפועל ת"א מגביע המדינה. החגיגות כללו פלאפל בכיכר דיזנגוף
אריה ליבנת, הארץ  14.11.2013

חבורה של עשרה שחקנים, מאמן, מנהל ושני מלווים יצאה ביום שלישי אחר הצהריים במיניבוס של קיבוץ גן שמואל למשחק גביע מול הפועל תל אביב, במגרש אוסישקין הפתוח. "היינו קבוצה בליגה השנייה, והתרגשנו לפגוש את הפועל", נזכר כוכב גן שמואל, אריה לנדסמן, אז חייל בן 20. "היא היתה מעצמת כדורסל עמוסה בכוכבים, שנאבקה כל שנה על האליפות מול מכבי 
תל אביב".

בעוד גן שמואל התבססה על בני הקיבוץ - האחים עודד ועוזי לוי, יאיר צור, דודו גלבוע, האחים אסף ואודי אדיב - להפועל היו שני מתאזרחים, בארי לייבוביץ' ומרק טורנשיין, וכוכבי ליגה כמו גרשון דקל, יעקב אפלשטיין, דני ברזילי ושמואל נחמיאס. באותה עונה אף הצטרפו אליה עמיקם ריקלין ממכבי ר"ג ואיתמר מרזל מגבת/יגור. "הפועל היתה קבוצה מקצוענית, אצלנו היו עובדי קיבוץ או חיילים", אומר לנדסמן.

את הפועל ת"א אימן עמי שלף. המאמן שממול היה בוב גונן. "בסיבוב הראשון של עונת 1966/67 הפסדנו את כל המשחקים,

הקבוצה המיתולוגית. הוותיקים לא היו מסוגלים לעמוד בקצב האימונים.

והחליטו להיפרד ברוח טובה מרלף קליין", מספר חיים גולדשטיין, אז אוהד הקבוצה ובהמשך מנהל המועדון, "שמענו שיש במשמר העמק עולה חדש שהוא מאמן כדורסל, בוב רטנר. אחר כך הוא שינה את שם משפחתו לגונן, ונשא לאישה חברת קיבוץ גן שמואל. אתו ניצחנו בכל משחקי הסיבוב השני וסיימנו במקום השני אחרי קרית חיים, שעלתה ללאומית".

קבוצת הכדורסל של גן שמואל אמנם הוקמה ב־1953, אבל גונן יצר את המהפכה המצופה. "כשהוא הגיע, כל הוותיקים עזבו", מספר עוזי לוי, "הם לא היו מסוגלים לעמוד בקצב האימונים. עלינו בגיל צעיר לקבוצה הבוגרת במקומם". גולדשטיין מספר כי גונן הכניס משטר אימונים שהטריף את כולם. "כל יום היה אימון, בסוף העונה לא היו פגרות ומיד התכוננו לעונה הבאה". לנדסמן מגדיר את המאמן כמי ששינה את הכדורסל בגן שמואל. "הוא עבד עם צעירים ובוגרים, לימד את יסודות המשחק. זה משהו שמאמנים אחרים לא עשו. הוא היה הראשון שהביא למשחקים לוח וצייר עליו תרגילים. בכל מקום ששיחקנו צחקו עליו. הוא גם הראשון שהכניס מוזיקה לחימום לפני משחקים. שיחקנו בקיבוץ מול הרפת, מתחת למגרש שהיה מכוסה בסככה, והבאנו לשם רמקולים".

את עונת 1972/73 פתחה הפועל ת"א עם שלושה הפסדים בשבעה משחקי ליגה. גן שמואל הגיעה למשחק הגביע כשהיא במקום השלישי בארצית מחוז צפון. פערי הכוחות היו ברורים. "בדרך למשחק דיברנו על כך שצריך לחטוף כמה שפחות", אומר גולדשטיין. גונן מספר כי "לפני משחק אתה תמיד רוצה לנצח, אבל לא חשבתי שיש לנו סיכוי נגד הפועל תל אביב".

למרות נחיתות ברורה בגובה - לגן שמואל היה שחקן אחד מעל 1.90 מטר לעומת שלושה בגובה 1.95 מטר ומעלה בהפועל

צופים באולם שליד הרפת. "הפועל היתה קבוצה מקצוענית, אצלנו היו עובדי קיבוץ או חיילים".

– המחצית הראשונה היתה שקולה. "זה מסוג המשחקים בהם יתרון הגובה הופך לחיסרון", מנתח ריקלין, "הם רצו כל הזמן ושיחקו חכם".

גן שמואל גילתה הרבה אופי. גם כשנקלעה לפיגור ידעה לחזור במהירות, וסל של לנדסמן בשנייה האחרונה של המחצית קבע יתרון 43-44 לאנדרדוג. "זה מסוג המשחקים שאתה מגיע אליהם בידיעה שאתה הרבה יותר טוב", מסביר ריקלין, "לכן, גם כשלקבוצה השנייה הולך טוב, אתה אומר לעצמך 'יהיה בסדר, עכשיו הם קולעים באחוזים גבוהים, אבל בסוף הכדורים יפסיקו להיכנס'".

אלא שזה לא קרה. הפועל עוד הובילה בנקודה בדקה ה־27, אבל שחקני גן שמואל המשיכו לקלוע בטירוף מכל מקום. חמש דקות לסיום הם ברחו ליתרון 70-80. "הכדורים שלהם נכנסו, שלנו לא, ונכנסנו ללחץ", מסכם ריקלין, "כמו בהרבה קיבוצים באותם שנים, היו להם קלעים מדהימים. הם בילו שעות על המגרש וזרקו לסל. הם גם היו פייטרים ונתנו יותר מ־100%. אנחנו באנו עם זלזול".

לזלזול הזה היה מחיר: גן שמואל הקטנה מהליגה הארצית הדהימה עם ניצחון 77-89, והיתה לקבוצה הראשונה בתולדות מפעל גביע המדינה שמדיחה את הפועל ת"א לפני חצי הגמר. "זה אחד המשחקים בהם שילוב של שאפתנות שלנו ושאננות מצד הפועל הוביל להפתעה גדולה", מסכם גונן, "קלענו באחוז מדהים, מכל מקום. מה שלא זרקנו - נכנס. זה גם היה המשחק הטוב ביותר של לנדסמן".

פיני גרשון בשנות השמונים. באסיפה הצביעו נגד צירוף שחקנים שחורים.

את הניצחון הסנסציוני חגגה גן שמואל בכיכר דיזנגוף. גולדשטיין מספר כי מנהל הקבוצה, מרדכי הר אבן, אמר לשחקנים בסיום המשחק כי לרגל הניצחון הוא מזמין אותם לפלאפל. "נסענו לכיכר, השחקנים היו עדיין במדי הקבוצה. ישבנו בדוכן פלאפל מאושרים, והמוכר שאל אותנו למה אנחנו כל כך שמחים. ענינו לו: 'תשמע על זה בחדשות ברדיו'. חדשות השעה 23:00 נפתחו במלים 'ההפתעה הכי גדולה מאז קום המדינה, הפועל גן שמואל הדיחה את הפועל ת"א מהגביע'". עוזי לוי: "הסתובבנו בכיכר, היינו שיכורי ניצחון. סיפרנו לכל מי שרצה שניצחנו את הפועל ת"א הגדולה". החגיגות נמשכו לתוך הלילה. "הגענו הביתה, חברי הקיבוץ חיכו בחדר האוכל", משחזר גונן, "זו היתה הפתעה שכל הקיבוץ ידע על זה".

בינתיים, בהפועל ת"א ליקקו את הפצעים. "אחרי משחק כזה אתה בהלם, קשה לך לצאת מהבית, כולם שואלים 'איך דבר כזה קרה'", אומר ריקלין, "היו כותרות גדולות בעיתונים. שלף ז"ל לקח את ההפסד מאוד קשה. הוא היה אדם מאוד חם אבל מופנם, לא היו אצלו התפרצויות. אני חושב שזה היה אחד ההפסדים שגרמו לו להפסיק לאמן בסיום העונה".

גן שמואל עלתה לליגה הלאומית רק כעבור שנתיים וחצי. "לגונן לא היה מזל, אתו תמיד סיימנו במקום השני", מספר גולדשטיין, "דווקא בעונה אחרי שעזב, עלינו עם מאמן־שחקן אמריקאי שהוא המליץ עליו, רוני גניולין". גן שמואל ירדה שוב והפעם חזרה עם גונן, שגם אימן אותה בליגה הראשונה. בפברואר 1981 היא רשמה ניצחון שני על הפועל ת"א, עם פיני גרשון על הקווים. "טובי המאמנים עברו אצלנו - שמבן, קליין, גונן, גרשון", אומר גולדשטיין, "גם אריק שיבק אימן אצלנו בתחילת דרכו". עוזי לוי מסכם: "שיחקנו שבע שנים בליגה הראשונה. ברגע שהליגה הפכה להיות אמריקאית, לא יכולנו להמשיך. אני זוכר הצבעה שהיתה בקיבוץ, האם לצרף שחקנים שחורים. 40 הצביעו בעד ו־100 נגד. פה זה נגמר".
 

תגובות לדף