האבן בשדות גן שמואל - נצאה לשדה אירוע ספורטיבי לזכר אריה אלון ז"ל
כתב דדה עמיר הפיקה נעמי יצהר, תמונות ואינטרנט ישראל רפפורט, תמונות גידי ארכיון ג"ש


האבן בשדות גן שמואל

 

גוש האדמות עליהן ניצבת האבן הן אדמות שטח "זיתא".

 

עד מלחמת העצמאות (1948) היו האדמות שייכות לאנשי כפר זייתא הנמצא מזרחית לבאקה אל גרביה, כ-7 ק"מ צפונית לטול-כרם, היום בשטחי הרשות הפלשתינאית.

 

בשנות החמישים האדמות הועברו לגן שמואל למשמורת. בשנת 1965, כאשר הוקם "מנהל מקרקעי ישראל" הממונה על אדמות המדינה, הועבר השטח למשבצת הקבע של הקיבוץ.

 

האדמות הן מסוג קרקע שחורה כבדה. כיום עיקר הגידולים הם חומוס, חיטה לתחמיץ, חיטה לגרעינים, אבטיח לגרעינים, תירס לתחמיץ, חמניות, בוטנים וכותנה. גידולים אלו נבחרים מחדש בכל עונה בעיקר לפי המחירים שאפשר לקבל עבורם וגם כדי לשמור על "מחזור זרעים" בין הגידולים  על מנת לטפל היטב בעשבייה, מזיקים ורענון והעשרת הקרקע מהגידול.
 גוש זייתא נחלק לשלוש חלקות:

1.      זייתא א' - מצפון מערב לנו לפני הגשר שעובר מעל נחל עירון.[שדות הפלחה]

2.      זייתא ב' - מזרחית לנו מול פינת האבן. בחלקה זו היה במשך שנים מטע תפוחי-עץ ובימים אלו מעובדת ומוכשרת למטע אבוקדו.

3.      זייתא ג'  - מהגשר שאנו נמצאים בו דרום מזרח לאורך  1500 מטר עד החלקות של קיבוץ שדות ים.

 

גודל השטח כולו כ- 1635 דונם. חלקה נוספת בת כ- 450 דונם נמצאת ליד קיבוץ מגל ולא ניתן לראותה מכאן.הישובים באזור

מדרום מזרח אלינו במרחק של כ 3 ק"מ נמצא מושב שדה יצחק. עם הפניית ראש נוספת מזרחה [שמאלה] נראה מושב מאור אשר נמצא כ 2.5 ק"מ מאיתנו. מעליהם ניתן לראות בגב ההר את הישובים באקה-אל-גרביה וג'ת ועוד מעליהם אנו רואים את הכפרים של הרשות הפלסטינאית קפין ובאקה-אל-שרקיה. עוד ממזרח לנו במרחק של כ-2 ק"מ ניתן לראות את שדה התעופה של עין שמר אשר משמש היום כבסיס צה"ל. בכיוון צפון מזרח במרחק של כ 3.5 ק"מ נמצא מושב גן-השומרון ומצפון אלינו במרחק של ק"מ אחד נמצא מושב תלמי אלעזר.

 

בכיוון צפון מזרח נוכל לראות במרחק של כ 7 ק"מ את העיר חריש קורמת עור וגידים, קצת מעליה וקצת צפונה ממנה אפשר לראות במרחק של כ-13 ק"מ את היישוב קציר.


גלריית תמונות
תגובות לדף