אורחות חיים
אורחות חיים
שיחת הקיבוץ
המוסד הדמוקרטי העליון שהיה מתכנס פעם בשבוע, קיץ וחורף במוצאי שבת בחדר האוכל, הפך למפגש מצומצם במועדון "בית אורי" משודר בערוץ הוידאו המקומי לחדרי החברים. נושאי תפקידים, ומי שרוצה להשתתף בתהליך ולהשפיע מופיעים בפני הציבור ונושאים דברם. ההכרעה הדמוקרטית נערכת במהלך השבוע הבא כהצבעה חשאית בקלפי. התוצאות מופיעות על לוח המודעות.

המזכירות המורחבת
המזכירות המורחבת, גוף ציבורי עליון נבחר המורכב מנושאי התפקידים המרכזיים בקיבוץ ועוד נציגי ציבור על שכבות הגיל השונות. גוף חברתי זה בעל סמכות במתן תשובה ופתרון בחלק מן השאלות. בשאלות בעלות עניין ציבורי מפרסמת המזכירות את החלטותיה ולחברים זכות הערעור. שאלות ונושאים עוד יותר ..... מגיעם לדיון פתוח בשיחת הקיבוץ. מזכיר הקיבוץ דואג לפעילות המזכירות המורחבת ולניהול שיחת הקיבוץ.

ועדת משק
ועדת משק מנוהלת ע"י מרכז המשק, הוא הגוף הציבורי העליון של הקיבוץ האחראי על כל נושאי המשק הכלכלה והכספים, כל דיווחי הענפים היצרניים הפעילויות הכלכליות והפיננסיות של הקיבוץ נדונות בועדת זו, כמו כן כל התכניות השנתיות של הענפים, תכנית השקעות של המשק, תכנית מקורות ושימושים - ובקיצור "תכנית המשק". קיימים דיווחים ובקרה רבעוניים על כל הפעילויות בועדת משק.
חברים בה רכזי ענפים ומוסדות כלכליים, גזבר, מזכיר, מרכז שירותים, ואזרחים. חברי הועדה נבחרים מדי מספר שנים - דיוני הועדה פתוחים לחברים - דיווחיה מתפרסמים בעלון הקיבוץ ובאתר החברים.
מרכז המשק מרכז כמה ועדות משנה כגון: ועדת מימון, ועדת תקציב, ועדת השקעות, וכמובן שחבר במזכירות המצומצמת של הקיבוץ.

ריכוז שירותים - ענפי ה"קיום"
מרכז השירותים הוא המקביל של מרכז המשק בנושא ענפי השירות, חינוך, רווחה והצריכה של החברים. אחראי על "תקציב הוצאות הקיום" - שהוא המצרפי של כל תקציבי ועדות הצריכה, החינוך הרווחה והבריאות. כמו ב"משק" גם ב"קיום" קיימת מערכת של בניית תקציב שנתי, יחד עם מרכזי הועדות ולביצוע של מעקב חודשי על ההוצאות וההשקעות.
הפרדת תקציבים חדה בין ה"משק" ל"קיום" קיימת בג"ש זה שנים רבות, במנגנון שקוף ונכון לשני אגפי הקיבוץ.

ועדות נוספות
· ועדת חברים עוסקת בעיקר במתן תשובות וזכויות לחברים ובפתרון שאלות הקשורות בכך.
· ועדת דירות, צוות הרחבות.
· ועדת תרבות עוסקת ברוב פעילויות בילוי ופנאי מקולנוע דו-שבועי, מסיבות וחגים ועד חוגי יצירה ואחזקת מוסדות כמועדונים וגלריה. מרכז ועדת תרבות נבחר לכהונה בת שלוש שנים במשרה מלאה.
· משאבי אנוש: יחידת משאבי אנוש עוסקת במיסוד עולם התעסוקה של חברי הקיבוץ. עבודה בבית או בשוק העבודה החיצוני. צוות משאבי אנוש בן שניים-שלושה עובדים עוסק בעיקר ביצירת הסדרים חדשים ויצירת מגוון תעסוקה רחב יותר לחברי הקיבוץ.
· ועדת ספורט: עוסקת לבד מפעילות רצופה בכדורסל גם בפיתוח ועידוד מקצועות ספורט נוספים כגון: צלילה, שייט מפרשיות, רכיבה על אופניים, טניס ועוד. לכדורסל צוות מקצועי ניהולי המוביל את הפעילות כבר שנים רבות.
· ועדת תכנון עוסקת בתכנון ואישור תכניות בנייה פרטית וציבורית. עוסקת בתכנון ושיפור פני הקיבוץ: דרכים, כבישים מגרשי חנייה ומשחק.

מוסדות הבריאות והרווחה
מעל למוסדות המעניקים שירותי בריאות: מרפאה, מרפאת שיניים, מכון פיזיוטרפי, ומכון לרפואה משלימה עומד רכז/ת הרווחה והבריאות, נציג הקיבוץ השומר על תקציבים והסדרים ציבוריים בצריכת הרפואה. חברי הקיבוץ וילדיהם מבוטחים בקופת חולים כללית.

חינוך
מערכת החינוך מאורגנת ברשות חינוך המחולקת ל: חינוך בגיל הרך, גני ילדים ובית ספר יסודי, וכן לנוער צעיר ובוגר ; תלמידי התיכון. בית הספר היסודי "רעות" הוא בית ספר המשותף לילדי "מועצה האזורית מנשה" ונמצא באזור שבין קיבוץ עין שמר לברקאי. ביה"ס תיכון "גוונים" המנוהל ע"י מח' החינוך במועצה האזורית משותף לחלק מבני יישובי המועצה. החינוך לחברי הקיבוץ הכולל חוגי העשרה ולימודים מיוחדים מכוסה ע"י מוסדות הקיבוץ
על מסגרות חיים • על עקרונות חיים • על כל אחד לפי צרכיו...

חדר האוכל
חי ונושם, פעמיים ביום, בוקר וצהרים מוגשות ארוחות בהגשה עצמית. חדר האוכל הלב של הקהילה, מקום המפגש. חדר האוכל המקום הנכון לשמוע ולהשמיע.

נ.ב. הערב הגדול, בו נזכר חדר האוכל בימיו הטובים, הוא יום שישי בערב, ארוחות משפחתיות עם קהל גדול בטעם של פעם.
הרגשת בית / דיור
הדירות הן רכוש הקיבוץ הניתן לחברים לשימוש כראות עיניהם. הזכות בשיפור רמת הדיור נובעת מוותק החבר והעומס הסוציאלי, כלומר מספר הילדים המתגוררים היום בבית ההורים. סטנדרט הדירה המקובלת בגן-שמואל מגיע קרוב ל-105 מ"ר, כולל שתי מערכות שירותים (חדרי אמבטיה). הקיבוץ נמצא בשנים האחרונות בעיצומו של מבצע שיפוץ והרחבת כל דירות החברים.

נ.ב. ציוד ביתי, כגון: טלוויזיה, מקרר וכדומה לכל דירה.
המיניכל
הצירוף של המינימרקט והכולבו, האיחוד בין שני המוסדות יצר את הערך מיניכל. מצרכי היסוד, חלב למוצריו (תוצרת בית), לחם וירקות, מסופקים חופשי לחברים. שאר מוצרי המזון וההיגיינה מסופקים לציבור החברים במחירי העלות. חברי גן-שמואל משלימים את מוצרי הצריכה הנחוצים בדוכן גן-שמואל בו זוכים החברים להנחה של עד 10%.
דג"ש
כרטיס הדג"ש הוא תעודת הזהות והזכאות לחברי הקיבוץ. כרטיס אשראי זה מעניק זכות קניה בדוכן ובמיניכל, השכרת רכב ושירותי צריכה נוספים.

התקציב האישי
לכל חבר/ה תקציבה הוצאות פרטי. בתוספת הקצבה עבור ילדים, נכדים, אחזקת בית, תוספת לצריכה פרטית, מיניכל ועוד זכאויות שונות, המביאות את תקציב ההוצאות האישי ל...... ככה וככה.
נ.ב. רגע, רגע, מה זה כולל?
רכב
כל החברים, הבנים והחיילים זכאים להשתמש ברכב הקיבוץ לצרכיהם הפרטיים. השכרת הרכב והשימוש בו באמצעות כרטיס האשראי - דג"ש. יותר מ-50 כלי רכב אמורים לספק את צורכי האוכלוסייה. התחשיב עבור עלות קילומטר נסיעה לחבר/ה- 42 אגורות.

נ.ב. אם פעם כל ילד וחבר מצוייד בכרטיס נסיעה חופשי באגד, היום יש החזר הוצאות...
חינוך, בריאות וסעד
סעיפי הוצאה המכוסים לגמרי ע"י מוסדות הקיבוץ.

מה עוד?
יש עוד ועוד. יש נוי מטופח במרחבים הציבוריים והגינות הפרטיות. יש מגרשי ספורט, כדורסל, טניס וכמעט שכחנו בריכת שחיה מחוממת לכל עונות השנה וחדר כושר, שעושה אותנו חזקים ורעננים יותר. יש לנו גם נגריית חובבים עם כל הציוד הדרוש לרשות כולנו. ואופניים, כן אופניים לכל ילד ומבוגר ושרות תיקונים וחלפים חופשי לכל. יש לנו גם שרות תיקונים של חשמל, אינסטלציה ומכשירים בייתים.
בטוח שכחנו משהו, למשל שרותי דואר חופשיים, חתונה גדולה לכל בת ובן. ואפילו חופשי - חופשי מזון לכלבים לכ - ו - ל - ם.
לובשים ומכבסים
שרותי מכבסה - יש! גיהוץ, קיפול וסידור הבגדים בתא במחסן הבגדים - יש! רק לזרוק בגדים מלוכלכים ולזכור לקחת את הנקי הביתה.
נופש, חופש, חו"ל
לכל חבר יש 12 ימי חופש בשנה ועוד כמה עשרות ימי חופש בקופה הפרטית; ימים שהצטברו בשנים עברו. מדי שנה מזוכה כל חבר בכסף עבור נסיעה לחו"ל תרבות זה בעיקר קולנוע באולם האזורי בליל שבת, תרבות זה כל החגים, זה תמיכה ביצירה לסוגיה. חוגים לחובבים, זה גלריה, פאב ומועדונים.
תרבות
כצריכה משותפת, רוצים, רוקדים ומבלים לא רוצים... מישהו כבר ירקוד עם כוס בירה במקומך.
נ.ב. יש גם נסיעות מאורגנות למוזיאונים וארועים. ובכלל, בית העם שלנו שהפך לאולם מופעים אזורי, אצלנו בבית לנוחויות האוכלוסיה.
תגובות לדף