חפש
ביכורים
"שבועות" של הכנות...
כתב: משה כהן

 

את טקס הבאת הביכורים והחגיגה המרכזית של חג השבועות אנו עורכים, מאז ראשיתם, על הדשא הגדול שבמרכז הקיבוץ – על יד חדר האוכל. שטח זה היה בעבר מרכזה של "החצר הגדולה" של הקיבוץ.

 

כאן עוצב במשך השנים טקס החג. בשנים הראשונות סודרו כאן מקומות הישיבה לקהל על חבילות קש, באליפסות גדולות סביב הדשא. כשגדל הקיבוץ, וגם ציבור המוזמנים לחג גדל מאד, לא הספיק עוד המקום – לא לקהל ולא לרוקדים על הדשא. אז עלה הרעיון לבנות סביב-סביב יציעים לגובה, שיאפשרו לא רק מקומות-ישיבה רבים יותר, אלא גם אפשרות ראייה רחבה, בלי שהצופים יסתירו אלה לאלה (הרעיון והביצוע שלמה הגני ז"ל).

 

בקדמת היציעים מסודרות עד היום גם כמה שורות של חבילות קש – גם כמושבים לקהל המוזמנים, וגם להשלמת המראה הכללי של שטח החג. בעיגול הקידמי של חבילות הקש יושבים מביאי הביכורים לאחר שהשלימו את כניסתם לשטח החג, וכאן מוצבים, עד היום, שבעת השערים העשויים כפות תמרים, מהם צועדים מביאי הביכורים אל הבמה.  

 

כ-400 חברים, בני נוער וילדים נוטלים חלק בטקס הבאת הביכורים. ובקהל מסביבם - כ-3000 חברים ואורחיהם. רבים מהאורחים מביאים עמם ילדים קטנים, ואלה מוזמנים אל הבמה להביא ביכורים יחד עם ילדי הקיבוץ.

 

במרכז הדשא, בצד מזרח, מוצבת הבמה המרכזית. עליה ניצבים הקריינים, ואליה מוגשים הביכורים, שקבוצות של בנות מגילים שונים יוצאות לקבל את פניהם במחול.

בצד הבמה המרכזית – במת המקהלה והתזמורת, המלוות את כל מהלך הטקס בשירה ובנגינה.

את הבמה מעטרת  קשת גבוהה, דמויית סל, שעוצבה בידי דן פרנק ז"ל, ותוכננה ובוצעה בידי שלמה הגני. הקשת תוכננה כך שהרכבתה ופירוקה מדויקים ועל כן קלים לביצוע, והיא נשמרת משנה לשנה ומהווה אלמנט מסורתי נוסף של הטקס כולו.

 

הכנת השטח, הצבת הבמות, בניית היציעים וסידור חבילות הקש נעשים בשלושת הימים שלפני החג, ומאפשרים את ארגון שתי החזרות הכלליות בתנאי אמת. ציבור גדול של חברים וילדים בא לחזות בחזרות אלו, המהוות על כן חלק בלתי נפרד מהווי החג כולו. הפירוק מתבצע ביום שלאחר החג, ובערב כבר אין זכר לכל זה והדשא נקי ופתוח כרגיל.

 

כתב: משה כהן

 

 

העתקת קישורמידע
סרטים
תמונות
מוזיקה