מנחם (מנפרד) ברק
מנחם (מנפרד) ברק
  11/4/1921
  5/5/2008
ארץ לידה  גרמניה
שכבה/קבוצה  השלמה
בן/בת זוג  חנה ברק
הורה של  יעקב, אילנה ויעל.
סבא/סבתא של  נתנאל וטליה בהר (אילנה)

 

תמונות של מנפרד ברק ז"ל מתוך ארכיון הקיבוץמנפרד ברק - מנחם ברכר

מאת נעמי יצהר

 

 

בדרך סמלית כמעט, הלך מנפרד לעולמו בשבוע שבין הצפירות,

בשבוע שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה וזה של חללי מערכות ישראל ויום העצמאות.

קרוב יותר ליום העצמאות, רחוק מעט מיום השואה כאילו להדגיש מעט יותר את העובדה שהוא ניצל משם והגיע לכאן וכאן עשה את ביתו וחייו.

אחרי למעלה משישים שנה, גם ילדי השואה ונערי השואה ומי שניצלו ממנה בגופם אך חלק מנפשם ונשמתם הותירו בתופת שאיכלה את ביתם ומשפחתם, הולכים ומתמעטים מאיתנו.

 

אלו שתמיד יישארו ילדי עליית-הנוער -  למרות שבגרו, ושרתו בצבא ובמילואים ובמלחמות,למדו, התחתנו, ילדו ילדים והם כבר סבים וסבתות –

כמה עוז-רוח ותעצומות-נפש נדרשים מאדם צעיר שכל עתידו לפניו ולכאורה העולם פתוח לכל אשר יבחר - אבל משא הסבל והיגון, הצער והגעגועים הבלתי-נגמרים לבית ולמשפחה אינם מרפים בכל אשר יעשה.

 

לא תמיד אנחנו יודעים להבין, להכיל ולהעריך את אותם נערים ונערות.

כולם צרופים וארוגים ברקמת המהות של חיינו הקיבוציים ולא ניתן לתאר את הקיבוץ בלעדיהם.

אבל לא רק ביום מותו של אדם, ואולי דווקא בימים האחרים – מן הדין שניתן דעתנו על כוחם המופלא, על היכולת להפוך מנער המגורש מארצו בשל יהדותו, לחבר קיבוץ, אזרח מדינה יוצר ופעיל.

 

מעלם הנודד ממערב אירופה למזרחה, מגיע לריכוז-וילנה של תנועות-הנוער ומשם עושה דרכו ברכבות ואוניות לארץ-ישראל - לאדם המקים משפחה, אב לילדים וסב לנכדים.

 

ליבנו עם חנה'לה שהייתה לו לאשה ואהובה ואם-ילדיו, ליעקבי, אילנה ויעלי שהיה להם אבא אוהב ומסור ולכל הנכדים שזכה להיות להם סבא מיטיב וגאה.

 

יהי זכרו ברוך.

 

מזהה  323
העתקת קישור