איציק אורן
איציק אורן
  20/7/1927
  28/2/2015
ארץ לידה  ישראל
יישוב/עיר  גן שמואל
שכבה/קבוצה  בני קיבוץ ראשונים
בן/בת זוג  גבריאלה
הורה של  גיל, גיא ואסנת
בן/בת של  צשקה ומרדכי גלר

תמונות של איציק אורן מתוך ארכיון הקיבוץ


קורות חיים של איציק אורן


איציק נולד ב 1927 בגן שמואל לצשקה ומרדכי גלר.

גן שמואל קיבוץ קטן קומץ חברים והילדים הראשונים הם הילדים של כולם. אחד החברים לימד אותם לשחות, האחר סיפר להם סיפורים בערב בהשכבה. הצעצועים היו חישוק ישן או קובייה שהפכה לקטר או קרון , לעגלה או מכונית.

בגיל  12 הוא נוסע ללמוד במוסד החינוכי במשמר העמק, שהיה אז בית ספר תיכון של כל קיבוצי השומר הצעיר. חיי החברה היו תוססים , את ההורים פגשו פעם בחודש או חודשיים.

 

איציק היה פעיל בחברה, ניגן בחלילית ומפוחית פה ורקד ריקודי עם. בקיצור אליל הבנות. איציק נבחר לייצג את ישראל עם נבחרת ריקודי עם שהתקבצה מכל הארץ, בפסטיבל הנוער הדמוקרטי בפראג. מה שנחשב אז לשיא ההישגים.

 

לאחר סיום המוסד חזר לגן שמואל והתחיל לעבוד בפלחה. בדרכון שלו אמנם רשום חקלאי, אבל יודעי דבר אמרו שהוא עובד על הטרקטור רק מתוך תקווה שמשהו יתקלקל, ותהיה הזדמנות לעצור ולתקן.

 

ב- 1949 אחרי מלחמת השחרור נשלח איציק לאנגליה מטעם השומר הצעיר כמדריך בתנועה. שם הכיר את גבריאלה וכאשר דובר על חתונה אמר לה: אם איתי אז רק בגן שמואל ולא דרכנו נפרדות... והסוף ידוע.

ב- 1952 חזר עם גבי לגן שמואל הפעם למוסך, שם מימש את רצונו ויכולותיו לתקן מנועים ולפתור בעיות מכאניות. בנוסף פעל בועדות רבות וכיהן 3 שנים כמזכיר קיבוץ.

 

איציק לחם בחזית ב 3 מלחמות ישראל. במבצע קדש פרץ עם חטיבה 9 את הנתיב הדרך לשרם א-שיח. במלחמת ששת הימים יצא עם החטיבה מצומת מגידו ללחימה בגזרת גנין, ובמלחמת יום הכיפורים שרת 6 חודשים ברמת הגולן והיה מאחרוני אנשי המילואים לחזור הביתה.

 

ב- 1968 עם היווסדה של הטלוויזיה הישראלית הוזמן לקורס של 3 חודשים בירושלים. בסוף הקורס הוצע לו להישאר ולעבוד בטלוויזיה כצלם.  אחרי שיחת קיבוץ סוערת כאשר עבודת חוץ היתה דבר יוצא דופן, אושרה לו העבודה. באותה תקופה הוא צילם עם במאית מהטלוויזיה את הסרטים: נועה בת 17, צייד הפרפרים, וחתום לכל החיים. בגן שמואל צילם סרטים עם יגאל פארי.

 

ב- 1975 איציק חוזר מהטלוויזיה ומתחיל ליזום ולעשות שמרטף לשומרות הלילה בבתי הילדים. מקים את אולפן הווידאו במקלט חדר האוכל, מגייס לידו צוות צלמים, שדרנים, תאורנים, שבהדרכתו יומן גן שמואל יוצא לדרך. בד בבד הוא מקים רשת טלפונים. בתחילה לותיקים שהופכת אט אט לרשת טלפונים בכל בתי החברים.

 

בשעות הערב איציק מתקן לשכנים וחברים כל מיני מכשירים ביתיים משואב אבק ועד מכונת גילוח. תמיד יושב ליד שולחן העבודה שבחדרו. הילדים והנכדים תמיד אמרו "סבא יודע לתקן הכל חוץ מבלון מפוצץ".

קיבוץ גן שמואל היה בשבילו הכל. כל מה שניתן ליזום ולעשות למען הכלל היה בראש מעייניו.

 

אשרי האיש שזכה לעשות כל ימיו דברים שאהב שמצא בהם ענין, והקהילה סביבו נתנה לו את האפשרות לממש אותן.

בשנים האחרונות גופו בגד בו. אשרינו שזכינו בבית דורות וצוות מעולה ומסור שעזרו לנו לעבור את הימים הקשים.

תודה להם מכל הלב.   גבי, גיל, גיא ואסנת.

 

***

 

לאבא שלי יש סולם / גיא

 

איש חכם שאל אותי שאלה ועניתי : "ודאי שאמרתי לאבא שלי שאני אוהב אותו". והחכם חידד ואמר : " לא שמעת אותי טוב,שאלתי האם סיפרת לאביך מדוע אתה אוהב אותו?" נאלמתי במבוכה. עד אתמול חשבתי שפספסתי את ההזדמנות. אתמול מצאתי שבעצם לא החמצתי, אמנם לא אמרתי לו אבל כתבתי לו. מצאתי את מה שכתבתי לו ליום הולדת 80 . "אבא שלי אתה הכי בעולם". כתבתי לו כמעט הכל, רק לא הבנתי ששכחתי את החשוב ביותר. החשוב ביותר הוא, שמעבר לכל הסיבות העושות אותו להכי בעולם , הוא אהב אותנו ילדיו, ודאג לאורך כל חייו להעניק לנו בדרכו, שיחות, הסברים דוגמא אישית ואהבה, את הערכים, את הרוח ואת החכמה שבו.

 

אבא שלי אתה הכי בעולם.

זאת לא רק שורה, שכתובה בשיר

זאת האמת הברורה, כשמש ביום בהיר.

 

אבא שלי אתה הכי בעולם

אני ממש לא מגזים, תשאל את כולם

לא רק כי אתה אוהב להסביר, ויודע המון

ולא כי אתה יודע לתקן כל דבר חוץ מ...(בלון)

זה גם לא כי אתה יודע לרקוד

עם נערה בכל יד ובפה מפוחית

וזה לא כי אתה מצלם נהדר

והופך ליצירה מופלאה, כל תסריט

זה מפני שאתה איש ערכים לא רק במילים אלא גם במעשה

אתה ישר כמו כביש הסרגל ומאוזן כמו קו המשווה

אתה יודע לחקור וללמוד כל עניין לבדך

תארים וכבוד הם לא עניינך

אתה יודע להפוך רעיון וחלום לתכנית ולמציאות

להקשיב ולייעץ בחכמה בהירות ופשטות.

 

אז עכשיו זה ברור

לא ניתן לערעור

אני ממש לא מגזים תשאל את כולם

אבא שלנו אתה הכי בעולם.

 

אבא שלי האמין באדם ולא באלוהים.

אבל רק למקרה שטעה לקח את ארגז הכלים.

כן לאבא שלי יש סולם  טיפס בו עד לשמיים

אם יהיה צורך יוכל תקן,  למלאכים את הכנפיים.

ועכשיו כשעשה את כל מה שאהב

 נרדם הוא פתאום ועצם את עיניו.

 

***

סבא שלנו

 

סבא שלנו ידע לתקן הכל חוץ מבלון מפוצץ. זו לא סתם קלישאה, סבא איציק באמת ידע הכל,: לאיית מילים באנגלית,להסביר מה משמעות המילה בעברית,לשאלות בהיסטוריה תמיד ידע את התשובה וגם אם לא ממש רצינו הם ניתנו בעומק ובהרחבה .

 

זה שהעולם גדול יפה ומרתק גילינו יחד איתו בעזרת האטלס שתמיד היה פתוח אצלו.,סבא שבנה איתנו חץ וקשת ,סבא שתמיד היו לו רעיונות מצוינים לימי הולדת. סבא שהייתה לו סבלנות מדהימה ללמד אותנו שח ודמקה.סבא שלכל בעיה מצא פיתרון בעזרת הרבה יצירתיות דמיון ויכולת ביצוע, ואם משהו היה נשבר ומתקלקל תמיד אמרנו לא נורא סבא יתקן.סבא שהיה לו שולחן עבודה עם המון מכשירים משונים. סבא שהייתה לו ריקשה ירוקה שהוא במו ידיו בנה.סבא שהיה  קשוב וסבלני,מתרגש בכל אירוע,ותמיד עם דמעה בקצה העין היה בא ואומר מילה טובה עם חיבוק גדול והמון אהבה.

 

סבא איציק, אנחנו כל תשעת נכדיך אהבנו אותך והיינו נורא גאים שיש לנו סבא כזה מופלא!

 

***

איציק אורן ז"ל – 1/03/2015  - שאול קנז

איציק אורן נפרד מאתנו ומהבית שלו. איציק בן קיבוץ שנולד בימים שעוד לא היה ברור אם יהיה פה קיבוץ. איציק בן קיבוץ, תמיד הוא היה בן קיבוץ.

הקיבוץ היה חלק מהדי.אן.איי שלו והוא היה מחובר לשורשים של הבית הזה.

 

איציק תמיד חלק מהנוף, שתול בחיים וביצירה פה. איציק בן קיבוץ שנולד כשהאקליפטוס הגדול לא ידע לאיזה גובה יגיע.

מעבר לכל האידאולוגיות הגדולות והנאומים, איציק אחראי שהכל יפעל כשורה.

הרי אף אחד לא בחר אותו לדאוג שהכל יזרום ללא תקלות, זה איציק שלא יכול לסבול זיופים בצליל ובתוכן.

 

כולם ידעו שאם פתאום לא רואים או לא שומעים, איציק כבר יתקן. וככה הוא

מחבר אותנו לקולנוע, לתקשורת וטלפונים, למיקרופונים, רמקולים ורדיו, ויוצר

תחנת וידיאו חלוצית. אף אחד לא שואל איך הוא יודע לחבר את כל אלפי

החוטים האלה, איך הכל זורם למרכזיה של החיים. ואיך איציק האכפתי והרגיש

והמרגיש והלא רגשן, הכאילו טכנאי, איציק שבנשמתו תמיד מאהב בלתי נלאה

של הבית פה.

 

והוא הרי בכלל לא למד באקדמיה ואין לו תעודות, איציק מתחבר לטכנולוגיה,

הוא חלק ממנה, הוא מרגיש אותה. איציק אורן יוצר וממציא, משכלל ומתקן ללא אגו, בלי פוזות . איציק שזוכה להערכה כי הוא, הוא. כי ברור שהוא יהיה כשצריך. ללא אגו, ללא אויבים או שונאים, מפעיל הכל, מחבר חברים למכשירים מתקדמים. זורם עם חידושי הטכנולוגיה, ככה בבית וככה עם חלוצי הטלוויזיה הישראלית בירושלים.

 

איציק ללא אגו, ככה לכולם קל וברור לאהוב אותו, וכך פשוט וברור לו לאהוב את כל מי ששותף איתו ליצירה. זה איציק שתמיד מסודר ומדויק, גם כשגבי לא בסביבה.

 

איציק אורן איש אמיתי, בן קיבוץ מפעם שלא הבין שהוא כזה. מי שחי וגדל פה יודע, שזה איציק שלוקח איתו לתמיד חתיכת די.אנ.איי מהבית הזה.הודעה שהתפרסמה בקבוצת פייסבוק של יוצאי הערוץ הראשון שם עבד איציק ז"ל

מזהה  478
העתקת קישור