אלישע אשד
אלישע אשד
  25/1/1925
  4/1/2017
ארץ לידה  ישראל
יישוב/עיר  תל אביב
שכבה/קבוצה  השלמה
בן/בת זוג  ימימה
הורה של  סמדר, דרור (ז"ל), רבקה (ז"ל)

נפרדים מאלישע אשד 1925-2017


אלישע אשד, וסרמן במקור, נולד ב- 25 בינואר 1925, בבית חולים הדסה ברחוב גרוזנברג בתל-אביב, להוריו שהגיעו שנה קודם עם העליה הגדולה של הנוער הציוני בפולין.

אביו התפרנס כנגר, ובעקבות עבודה שקיבל עברה המשפחה לחיפה ומשם כעבור מספר שנים חזרה לתל אביב לנגריה אחרת.

 

ימי נעוריו עברו עליו בבית ספר תחכמוני, בשכונות שבזי ברנר ונורדיה ובביה"ס ערב אך בעיקר בילה על שפת הים, שם נפגשו כולם.

 

מספר אלישע: "שפת הים של תל אביב היה מקום הבילוי המועדף עלינו כילדים. הסתלקת לשפת הים כי לא רצית להיות בבית הספר, באתי הביתה ואמי הייתה מנשקת אותי. אז לא נהגו להתנשק בכל הזדמנות כמו עכשיו. שאלו את אמי: מה את מנשקת אותו כל כך? ענתה: אני צריכה לדעת אם הוא היה בביה"ס או בים, לפי טעם המלח מהפרצוף שלו. אני יודעת איפה היה".

 

אלישע הצטרף לתנועת השומר הצעיר בקן צפון ואח"כ בקו מרכז. הפעילות בקן הייתה על חשבון הלימודים למורת רוחם של הוריו. הוא העדיף את חיי התנועה התוססים, שם בילה רבות עשה שטויות עם החברה לפי דבריו וטייל בארץ לאורכה ולרוחבה.

 

אלישע הגיע לגן שמואל עם השלמת גדוד שדה, והחל את פרק הקיבוץ בחייו-

הוא מספר "אני מהרגע הראשון לא אהבתי את זה, הפריע לי שאני חי עם אנשים בגיל של אבא שלי, והרי עזבתי את הבית כשלא רציתי לשמוע על אבא שלי, והנה כאן יש חבר שמסדר אותי לעבודה עם אופי כזה או אחר והוא בגיל של אבי".

 

הוא עבד בגן הירק, כאשר מנגד מתחולל מאבק מי נכנס לעבוד בפלחה שזה נראה כמקום אלוהי, אך שמור לבני קיבוץ "המאכרים" כהגדרתו. הוא עולה בדרגה והופך להיות עגלון של הובלות בחצר שכל יום נוסע עם עגלתו לחדרה להוביל כדי חלב לתנובה.

 

"יום אחד אני בא לתנובה ורואה מצח מוכר מאחורי עיתון, אני פונה לדמות המוכרת אבא מה אתה עושה פה? אבא מסתבך, מתחמק ולבסוף עונה, סיפרו בתל אביב הפולנים שלנו לאמא - זכית! הבן שלך בעלגולה, אמא מופתעת אמרה לי לך תראה אם זה נכון, עליתי לאוטובוס ובאתי, וזה באמת נכון, הבן של בעלגולה".

 

לאחר שנים הגיע אלישע למחוז חפצו, כהגדרתו, סידרו אותו לפלחה "איזה אושר זה היה, בהתחלה עזרתי רק למלא גריז ואח"כ צריך היה מתנדב לחריש במשמרת ליליה באזור, קפצתי על המציאה, הזדמנות לנהוג בטרקטור". שנים רבות עבד בפלחה על כלים שונים ויצא איתם לעבודות חוץ רחוק מהבית.

 

תוך כדי עבודה הענף קיבל מילגה של השתלמות במיכון חקלאי מטעם חברת אינטרנש באילנוי, ארה"ב.

אלישע זכה במלגה ויצא לדרכו יחד עם ימימה רעייתו אותה הכיר כשבא לגן שמואל כמורה לכיתות יסוד ונישא לה לפני הנסיעה. אלישע מסייר לפני ההשתלמות במספר מפעלים אמריקניים למיכון חקלאי ומבקר בקנדה וארה"ב אצל בני משפחה, בינתיים הם שומעים על תחילת הפרעות בארץ והחשש ממלחמה מתקרבת.

אלישע מוותר על ההשתלמות וחוזר לאקרץ. כאן הוא ממשיך לעבוד בפלחה כל פעם על כלים כבדים יותר, אך לאחר שנים משנה עיסוק ונכנס לעבוד בלול. הוא לומר את הענף ומשקיע בו את כולו ובמשך הזמן הופך אותו לאחד הענפים הגדולים של הקיבוץ.

 

אלישע היה מעורב בארגונים הארציים של ענף הלול ותרם רבות את חלקו שם.

לאחר שאיבד את בתו רבקהל'ה חשך עליו עולמו והוא חזר הביתה על מנת להיות בקרבת ימימה רעייתו ולתמוך בה.

כ- 20 שנה עסק בביטוח של גן שמואל. במפעל הצעצועים הוא פעל רבות, בוועדת השתלמות, בוועדת קשישים ובתרבות המקומית.

 

אלישע היקר, ניתן לדמות את חייך העשירים לעבודות הויטראג' הנהדרות אותן יצרת במשך 15 שנה בחוג במלוא והן מעטרות לתפארת את דירתך ומקומות נוספים.

 

נח על משכבך איש יקר וינעמו לך רגבי גן שמואל. הקיבוץ שכל כך הקדשת לו את חייך והוא גמל לך בהוקרה ובאהבה.

 

יעקב ליאור

 תמונות של אלישע מתוך ארכיון הקיבוץ

מזהה  490
העתקת קישור