עמיר שפירא
עמיר שפירא
  19/10/1940
  23/11/2018
ארץ לידה  ישראל
יישוב/עיר  גן שמואל
שכבה/קבוצה  אילה
בן/בת זוג  דליה שפירא
הורה של  יפתח, עידו
בן/בת של  הלה אפל וחנן שפירא
סבא/סבתא של  שני, אוהד, יזהר ונועםקורות חיים ומילות פרידה | מאיר בראון

 

עמיר ידיד וחבר, באתי להיפרד ממך בצער רב ולספר את תולדות חייך, מעשייך וזכרונות ממך. הלך לעולמו לפתע, איש יקר, אומן, יוצר, איש עבודה, מאמין, שבע מעשים וכישרונות אין סוף.

 

עמיר נולד ב 19.10.1940 עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, להלה אפל וחנן שפירא. בן 78 היה במותו. הוריו חלוצים, חניכי השוה"צ מקבוצת בנימינה, שהועזבה או עזבה את עין שמר והגיעה לגן שמואל לחזק את הקיבוץ.

 

הלה, אישה חרוצה, ניהלה במשך הרבה שנים את מטבח הילדים ולאחר מכן שנים רבות, עבדה בבית התינוקות. לדאגתה לעמיר כבן יחיד, לא היה גבול. חנן שהיה מסגר, חלה בשחפת, וכבר אז, בעזרה הדדית של הקיבוץ, נשלח לשוויץ לשנה כדי להבריא.

 

אמיר נולד לשישייה מפורסמת של בני הצ'כים והבנימינאים: איציק הדר, יואל שוסדק, מאיר בראון, אמציה חנני, עמיר שפירא ומירה גביש. שישייה זאת הצטרפה לילדים נוספים ובנתה קבוצה לתפארת- קבוצת "אילה", שרובה נשארה בתנועה הקיבוצית.

 

כילדים וכנערים עמיר התגלה כחזק שאינו מנצל את כוחו, אך כולם יראו מפניו ונתנו לו כבוד. כבר במוסד התגלה כברוך כישרונות ובעל כושר ביצוע. עמיר החל לצייר ולעטר והפך לאומן במשך כל חייו. בנוסף, התגלה כספורטאי מחונן ומבני דורו קיבל את הכינוי  "טומבק" – טומבק היה אלוף העולם בהונגריה בשחיית פרפר, שהפך לסגנון דולפין של היום. עמיר למד ראשון את הסגנון והפך לשחיין בכיר ובעל שיאים בארץ.

 

בתקופת המוסד היה שיאן בתחרויות בין הקבוצות בקטיף הדרים בפרדס, ועל כך הייתה גאוותו. באותה תקופה כל משפחה בקיבוץ אימצה ילד חוץ מעליית הנוער, משפחתו אימצה את גדעון אלדן שהפך לבן משפחה. ב 1959 גויסנו לצה"ל. עמיר הלך לקורס טייס יחד עם אמציה חנני ואלכס ערמון ז"ל. דאגתה של הלה הייתה עצומה, זוכר אני, שבאחת השבתות בחופשה מהצבא פגשתי אותה בחצר, הלה החלה לחבקני כאילו קרה משהו. לשאלתי מה קרה, אמרה שעמיר הודח מקורס טייס וזה הוריד אבן מליבה.

 

עם חזרתנו מהצבא נשלחנו לשנת שירות שלישית לעזרת קיבוץ נחשון. עמיר נשלח להדריך בשוה"צ בעיר ועשה זאת בהצלחה כפולה כשמצא שם את בחירת ליבו דליה, חניכתו הצעירה. הוא הביאה לגן שמואל והיא ליוותה אותו עד יומו האחרון. כאן נולדו להם שני בנים, עידו ויפתח וכל אחד הלך בדרכו.

 

עמיר חזר לעבוד במפעל ההדרים ושובץ למחלקת הריכוז שהייתה ועודה מרכזית במפעל. כוח האלתור שלו התגלה גם שם. כשהיינו מגיעים ב 4 בבוקר לעבודה וחלק מהעובדים לא היה מגיע, עמיר היה מפעיל את כל המחלקות והמפעל החל לעבוד.

 

לעמיר היו תכונות ויכולות רבות, הוא ניחן בחוש הומור מיוחד ויכול היה לדבר עם כל אחד - ילד, נער, בחורה צעירה, חברים מבוגרים - כל אחד בשפתו הוא ובגובה העיניים. לדעתי, עמיר היה אחד מברוכי הכישרונות של ילדי הקיבוץ.

יחד עם יגאל פארי ז"ל ידידו, הוציאו לאורך השנים עלון קיבוץ, שהפך לשם דבר גם בתנועה הקיבוצית וכולם היו מצפים להופעתו. היה בין מייסדי ומנחי "יומן השבוע" בוידאו המקומי, והיה אחד המראיינים הטובים, שציפו לו כל שבוע. עמיר גויס למספר שנים ככתב בעתון "על המשמר" והפך לכתב צבאי, התפתח והפך לדמות ידועה ומעניינת, גילה סקופים וכתב כתבות על הצבא והשטחים. למרות שחיים מרגלית טען שחלק מהכתבות היה עושה מהמשרד, עמיר היה האתונאי הראשון שחזה בשנת 1977 את המהפך - עליית הליכוד לשלטון.

 

יחד עם כל הפעילויות ועם שותף מעין שמר, הוציא מספר ספרים בהם התגלתה אהבתו לגן שמואל וניכרה עינו החדה על הקיבוץ, החברה והמדינה.

כשחזר הביתה הצטרף לצוות הדוכן, פעל והשקיע, הפך לכוח משמעותי ואהב את המקום.

 

זוכר אני את עמיר כחברו פעמים רבות,  אך מקרה אחד לא אשכח. חזרתי אחרי חמש שנים מעבודה בממשלה במשרד החקלאות. שכבתי עייף במיטה והוא הזעיק אותי לחדרו של אורי קנמון בתואנה של בעיה קשה במפעל. הגעתי וראיתי כ-100 מחברי וידידי שארגנו לי מסיבת הפתעה. נוסף לכל, עמיר ויגאל יצרו מצגת מרגשת, שכנראה תעזור למי שירצו לכתוב הספד עלי....

 

על מחלותיו מיעט לדבר אך מוקיריו ראו שיש בעיה. עם מעברו לבית דורות פגשנו אותו רותי ואני פעם בשבוע. תמיד עם הומור, תמיד שאל שאלות מקומיות ופוליטיות, מאוד התעניין מה קורה, איך ולמה. עמיר תמיד היה מסור למשפחתו וכולם ליוו אותו בתקופה האחרונה. בית דורות והמשפחה טיפלו בו עם כל הלב והוא תמיד הביע את הערכתו לכך. אמרת לי: "אני מסתובב בקיבוץ וכל פעם אני רואה דברים חדשים שמצליחים להפתיע אותי..."          


לכל המשפחה, אנחנו אתכם בצערכם. אושרו של אדם במעשיו, משפחתו וילדיו.          

עמיר, תחסר לנו.

 

מאיר בראון, 25.11.2018

 

תמונות של עמיר שפירא ז"ל מתוך ארכיון הקיבוץ
מזהה  499
העתקת קישור