כול צבעי המשק (קנז צייר קיר בכניסה לגן-שמואל)
קרני עם-עד הקיבוץ"
כול צבעי המשק
קרני עם-עד, "הקיבוץ", 18.12.2003
ora-ar@yedtik.co.il
למדור "עיתונות"
שאול קנז, אמן וחבר גן-שמואל, סיים את העבודה על הקיר המצויר הגדול בישראל, בכניסה לקיבוצו * מחווה אמנותית לתנועה הקיבוצית
השבוע נשלמה העבודה על הקיר המצויר הגדול בישראל (160 מטר אורך, 2.5 מטר גובה) - פרי יצירתו של שאול קנז, אמן וחבר קיבוץ גן-שמואל. במשך חמישה חודשים, שעות רבות ביממה, העביר קנז (בסיוע טייח מקצועי) את השבלונות שצייר בארבע השנים האחרונות בסטודיו, ל-27 אריחים גדולים המצפים את קיר המחסנים של מפעל המזון שבקיבוץ. בחודש ינואר, במלאת לגן-שמואל 83, ייחנך הציור המונומנטלי - שנעשה בטכניקה ייחודית שפיתח קנז, המתבססת על טיח אקרילי צבעוני, שגווניו יוצרו במיוחד לשם כך במפעל לייצור צבעים, והם אמורים להישמר לאורך שנים רבות.

כול הנכנס בשערי הקיבוץ יתקשה להתעלם ממאות דמויות האנוש, דימויי הטבע ובעלי החיים שמאכלסים את הציור של שאול קנז. חדי העין יוכלו להבחין במחוות אמנותיות לליאונרדו דה וינצ'י (האיש פשוק הרגליים) או למאטיס (הנשים הרוקדות), וגם לרישומי צבע שנעשו על פי צילומים ישנים מארכיון הקיבוץ.

"לציור הקיר אין שם", אומר קנז, "אבל ניתן להגדירו כהומאז' לקיבוץ. הקטע הראשון מוקדש למפעל שמביא את הכסף ומאפשר את החיים, ולאחריו ישנם אזכורים היסטוריים, ענפי קיבוץ ועבודה, תרבות וחגים, ספורט, פנאי וכיו"ב. יש קטע אחד, מופקע מההקשר הקיבוצי, עליו מופיעה המילה 'שלום' בשלושים שפות. הקיר מסתיים באוטופיה: 'גן-שמואל - תוכנית לחלום'".
ש: קשה לזהות בציור הקיר את קנז הפוליטי, הביקורתי.
קנז: "נכון שהפעם עסקתי יותר ביחסיי עם גן-שמואל, לעומת עיסוקי, בעבר, ביחסיי עם המולדת. עדיין לא החלטתי אם מדובר באהבה נכזבת או בתקווה לדורות הבאים. יש קטע בציור, שאני קורא לו 'אידיאולוגיה' וניכר בו מאבק בין דגל אדום לדגל כחול-לבן. הקטע מבוסס על צילום ישן של ותיקי גן-שמואל שכבר אינם בין החיים. חוץ מזה, אני מודה שאת הביקורת השארתי לכתיבה, וגם הצבעים העליזים אינם מזכירים עבודות קודמות שלי. אני מקווה שלא יצאתי יותר מדי פתטי".
ש: אלו תגובות אתה מקבל מחברי הקיבוץ שראו את הציור בכול שלביו?
"ממש כמו בקיבוץ. חלק מאוד אוהבים, חלק טוענים שזה בזבוז כסף (עלות העבודה - 140 אלף ש"ח), וחלק קושרים את חוסר אהבתם אליי לתוצאות העבודה. באופן כללי אני מניח שיש פרגון למה שעשיתי".
ש: אתה בטוח שמדובר בציור הקיר הגדול ביותר בישראל?
"אני, על כול פנים, לא מכיר ציור בסדר גודל כזה. היה פעם ציור ענק על חומת כלא שאטה, אבל הוא נמחק עם הזמן. הקיר של גן-שמואל יעמוד בפגעי הזמן".
תגובות לדף