חיסול מרפאת השיניים - למי זה טוב?
שמעון כהן
חיסול מרפאת השיניים - למי זה טוב?
מאת: שמעון כהן - 14.3.2004

1. מרפאת השיניים היא השרות הבריאותי בה"א הידוע שפועל לשביעות רצון כלל הציבור, בתחום הטיפולי ובתחום הרפואה המונעת גם יחד. המרפאה מנוצלת באופן יעיל יחסית מבחינת שעות העבודה של רופאי השיניים והשינניות.
2. ממה ששמענו, שום דבר לא ברור וחד-משמעי באשר להרכב הצוות המקצועי במרפאה המוצעת.
דגנית, עינת, איילת, דני – כל אלה מוטלים בספק. לא ברור גם מהו ההיקף המדויק של הפעילות המוצעת. 2 עמדות במשך 12 שעות ביום הן 20 שעות של רופאי שיניים, אם ניקח בחשבון גם חצי משרה של שיננית (אגב, זה פחות ממה שיש היום!).

3. לא שמענו דברים ברורים על הרכב ההנהלה. דבר אחד ברור וצפוי במקרים של שותפויות מן הסוג הזה: לא חשוב בכמה אחוזי בעלות נחזיק, אך אם הניהול השוטף יהיה בידי השותפה, אין ספק שהיא תדאג לרווחיות המרפאה. לעומת זאת, יש ספק מי ידאג לצורכי חברי גן-שמואל, כאשר המניע של המרפאה הוא כלכלי בעיקרו.

4. שלושה נציגי ציבור ברי סמכא השמיעו במהלך השיחה במוצ"ש שלוש הצהרות סותרות באשר ליעדי הרווחים, אם יהיו כאלה:
- רכזת הבריאות טענה שהכל יופנה לשיפור הטיפול הדנטלי הניתן לחברי ג"ש,
- רכז שירותים אמר מיד אחרי זה שכל ההכנסה תופנה, כמובן, לכלל תקציב הוצאות הקיום ואילו
- רכז המשק הסביר כמה דקות לאחר מכן, כי ההכנסות הן של המשק.
אין ספק ששרשרת ההצהרות הזאת מחזקת את האימון ברצינות ההצעה ובעומק שבו היא נבחנה לפני הבאתה לפנינו...

5. ההשוואה של עדה גמליאלי, בדבריה במהלך השיחה, לשירותים שכבר הורדו לפארק, היא לא ממש מעודדת, לאור השפעת המעברים הללו על תקציבי החברים (למשל, בתחום ההלבשה וההנעלה).

6. נוח להציג את בעיית הניידות כבעיה המרכזית, מכיוון שיש לה פתרון. האוכלוסיה המבוגרת מצוידת בקלנועיות ואילו הילדים יהפכו לבעיה של ההורים.

7. האלטרנטיבה להרחיב את המרפאה הקיימת, עם אותה השותפה או עם שותפים אחרים, בניהול שלנו, לא ממש נבחנה ברצינות. היה מן הראוי לבחון אפשרות כזאת לעומק. באופציה כזאת, אם היא קיימת, סביר להניח שיש לא פחות סיכוי כלכלי, עם הרבה פחות חשש משינוי הדרגתי לרעה בטיב השירות הניתן לחברי גן-שמואל.
רשם ויצביע נגד
שמעון כהן
תגובות לדף