ג'ומס
רפי אשכנזי

ג'ומס

מאת רפי אשכנזי, 1.5.2008

 

אחרי יום אימונים מפרך יושב לו חייל צעיר באוהל ומנקה את נשקו. מתוך רשלנות או עייפות נפלט כדור ישר אל ראש חברו היושב סמוך אליו וכמובן שהוא גורם למותו. שני אנשי העולם התחתון מצמידים מטען לרכב של אחד מיריביהם. בום..........התוצאה היא זהה,שתי גוויות, אבל יחד עם זאת בבית המשפט יכנו את הראשון "הריגה" ואילו השני "רצח". את ההבדל עושה הכוונה, על כן גם העונש הוא בהתאם. "לא בכוונה" צועק הילד אל הברו על מעשה כלשהו והמעשה נסלח ונשכח.

 

אם נשפוט את הנושא המדובר "גומס" על פי אמות מידה אלה הרי שלפי הבנתי וידיעתי, לא נעשה המעשה בכוונת מכוון, כלומר לסייע לגומס ומאידך לפגוע ברן כהן. משום כך לא ברור לי על מה הכעס. במה פוגעת התרומה לגומס? האם היא פוגעת ב"מרץ"? האם זה שוחד לאיזה מטרות שנעלמו מעיניי או שמא עשויים התומכים להפיק מכך טובות הנאה אישיות. "לפנות לגומס אישית להחזיר את הכסף......כנראה שהשתגענו, ועל מה?? אם המוחים סבורים שנעשה כאן מעשה שלא יעשה אז שידרשו דיון שמסקנותיו יהיו לקח להתנהלות בעתיד, אבל מה לעשות כשהנייר סובל הכל.

 

כאשר היינו צעירים וחסרי ניסיון  חיים, ההכרעות בשיחות הקיבוץ היו בהצבעה גלויה, וקרה יותר מפעם  שהתלבטנו כיצד להצביע, סיפרו על ותיק ז"ל בעל ניסיון שהציע לידידו" קח לך כמה חברים כקבוצת ביקורת, ראה כיצד הם מצביעים, עשה את ההיפך וחזקה עליך שתקלע בול".

 

ובאותו הנושא, במסע הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנות ה60 של המאה שעברה, כאשר המועמדים היו ניקסון וקנדי, עשו אנשי קנדי שימוש בגימיק רצחני נגד יריבם ניקסון. "הייתה קונה מניקסון מכונית משומשת?" והמבין יבין.

ולסיכום אין לי מכונית למכירה וההצבעות של שיחות הקיבוץ כיום הן בקלפי, וגם זה כנראה לא יפתור את הבעיה.

 

תגובות לדף