טבע האדם כתירוץ כושל - הנימוקים הקושרים את הצורך בהפרטת הקיבוץ לאסכולות העוסקות בטבע האדם הם שדופים ועלובים
מאת רפי אשכנזי

טבע האדם כתירוץ כושל
מאת רפי אשכנזי, 7.11.2006הנימוקים הקושרים את הצורך בהפרטת הקיבוץ

לאסכולות העוסקות ב"טבע האדם" הם שדופים ועלובים


אם יש תופעה רדודה המרגיזה אותי זמן רב,  זהו הניסיון של חברים שונים להסביר את אשר קורה  בקיבוצים, בעיקר ב"מתחדשים", באמצעות  שני מושגים הלקוחים מתחומי המדע והפילוסופיה: "טבע האדם" ו"דטרמיניזם". כאילו רוצים לומר לנו שתהליך ההפרטה הוא דטרמיניסטי, בלתי נמנע  נובע  מ"טבע האדם" ובסופו של דבר כולם יגיעו לכך. בקיצור זה משחרר את העושים מאחריות מוסרית על תוצאות מעשיהם ומי אנחנו ה"פיונים " הקטנים מול כוחות אלה.

 

ראשית ואחרית, אין לי כלום עם ה"משתנים" ו"המתחדשים" למיניהם, אין בנינו דבר משותף ועצוב הניסיון הפטתי של כמה פעילים, כתבים ומנהיגים המנסים להציג כאילו רב המשותף על המפריד בין שתי תפיסות עולם אלה. גם אין לי אתם שום ויכוח ואני לא מעוניין בו. פשוט, הם צפון ואני דרום. אני מאחל להם הצלחה ושיגשוג במעשיהם, ובקיצור - שחררו אותי מהם וממעשיהם, הצלחתם בלאו הכי מובטחת שהרי אין הרבה מה לעשות כי "זה כתוב בכוכבים".

 

ולאלה אשר בחרו בדרך המיושנת הקוראת תיגר על חוקי הטבע והדטרמיניזם הנוקשה. תנאי הכרחי ומספיק לחוקי הטבע הוא הכרחיות התרחשותם (זה מה שמבדיל אותם מניסים).  לדוגמא, כל כוס שאנחנו מחזיקים בידיים ונעזוב אותה תיפול ותשבר או, לחילופין, כל כדור שייזרק למעלה יחזור לקרקע ולא ימשיך לרחף בחלל בלי הפעלת אנרגיה כלשהי. הדבר יחזור על עצמו כל אימת שנבצע פעולות אלה, בקיצור - חוק הגראביטאציה. את כל זאת למד האדם בדרך ארוכה של תהיות, תצפיות ומדידות.ולמרות כוח הכבידה שריתק אותו לקרקע, הוא הצליח בעזרת איקרוס, דה וינצ'י, ניוטון ורבים אחרים להמריא מעלה–מעלה: הצלחנו להפיק אנרגיה דרך טורבינות המופעלות בעזרת מים הנשפכים מלמעלה למטה, הצלחנו גם להוביל מים למרחקים בתעלות משופעות להשקות ולהפריח שממות. האדם לא ביטל את כוחות הטבע הדטרמיניסטים, הוא למד אותם וידע דרך זאת לשפר את מעמדו האסטראטגי מולם.

 

ונניח שאכן טבע האדם הוא דטרמיניסטי, הוא אגואיסט, רכושתן ו...תוסיפו מה שתרצו, וגם נניח שלא ניתן לבטל חוקים אלה. תולדות ההיסטוריה האנושית לימדו אותנו שבכל זאת השתנה משהו בהתנהגות בני האדם מאז המערות עד הקיבוץ ומהכשפים למדע. שלל תרבויות, אמנות חברתיות משטרים שונים ומהפכות לרוב נוצרו. "מעבדות לחרות" איננו משפט סתמי.

 

יש להשקיע  מאמץ ראוי על מנת להעמיק וללמוד את טבע האדם על מנת לשפר את מצבנו האסטרטגי מולו. את זה אני מקווה ביחד עם חברי לחיים ולדעה להמשיך לעשות, בתקווה שנצליח. יחד עם זאת אין לנו במה להתבייש מתוצאות מעשי ידינו עד כה, אז בואו, המאמינים עדיין בדרך, נתעלה מעט כאשר אנחנו מתייחסים לנושא השינויים ועזבו את הנימוקים השדופים והעלובים מהאסכולה של "טבע האדם".

 

ולסיכום! אתם רואים שלא הוזכר אפילו פעם אחת הנושא השיתופי.

 

הכותב הוא חבר גן שמואל                                                                                                                          

 

 
תגובות לדף