היזהרו מהביצה העזתית
אלישע שפירא, שווים

החמאס ראוי לכל המכות הניחתות עליו, אך מחובתנו לשאול מה תהיה התועלת מן המבצע הזה

 

בסוף השבוע שעבר החלה הפעולה הקרקעית במרחב עזה. למרות שהפעולה הקרקעית הייתה כמעט בלתי נמנעת בתנאים שנוצרו, לאחר עשרה ימים של ירי בלתי פוסק על ישובי הדרום והמרכז, ספק אם היא תביא את התועלת המצופה. נכון וראוי לשבח את ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל על האיפוק שגילו עד כה. אך על אף השבחים לקברניטים, אי אפשר לשחרר את ראש הממשלה מהאחריות לפתיחת המבצע הזה. השגיאה אינה במעבר מפעולה אווירית לפעולה קרקעית, השגיאה נעוצה בעיקרה במהלכים שקדמו ללחימה. ראש הממשלה עשה כל מה שביכולתו כדי להימנע ממשא ומתן מדיני עם אבו מאזן. הוא עשה זאת בטענה שאי אפשר לדון עם מי שמשתף פעולה עם החמאס. ראש הממשלה נתלה בחמאס כדי להדוף כל ניסיון לקדם משא ומתן מדיני. המבצע מול החמאס בעזה נועד בעיקר להרחיק את המחירים שיהיה עלינו לשלם במסגרת הסכם מדיני. ראש הממשלה השתמש באירוע הטראגי של החטיפה ורצח שלושת הצעירים מגוש עציון, כדי לפתוח במבצע שנועד להכות בחמאס. ארגון החמאס ראוי לכל המכות הניחתות עליו, אך מחובתנו לשאול מה תהיה התועלת ולאן המבצע הזה יוביל אותנו. עכשיו, כאשר הלחימה הקרקעית בעיצומה, ולאחר שאנו נחשפים למחירים הכבדים שהיא גובה, עלינו לקוות שהפעולה הקרקעית תנוהל גם היא באיפוק ובזהירות שאפיינו את השלבים הקודמים. לנהל את הלחימה מתוך ההבנה שהמהלך הקרקעי עשוי להיות תחילתה של הסתבכות יקרה וחסרת תועלת ב"ביצה העזתית". ביצה שעשויה להתגלות כטובענית וקשה שבעתיים מ"הבוץ הלבנוני", הזכור לנו לרע.

 

היום שאחרי

עם כל הקושי לדון בדברים בראש שקט כאשר כוחותינו נלחמים, ראוי לחזור ולהבהיר לעצמנו את מגבלות הכוח. לחזור ולהבין את העובדה הפשוטה והמוצקה כי מה שאי אפשר לפתור בכוח, לא ייפתר על ידי הפעלת יותר כוח. השגת המטרות החיוניות לטווח הבינוני והארוך תלויה יותר מכל במהלכים האחרים שיתבצעו תוך כדי הלחימה ולאחר הלחימה. חובה לחשוב ולתכנן כבר עכשיו את היום שאחרי. לחשוב כיצד נשנה את המציאות וכיצד לא נחזור בעוד שנה, שנתיים, או חמש, לסבב נוסף של אלימות. סבב נוסף שעל פי הניסיון המצטבר הוא עלול להתנהל בתנאים עוד יותר קשים. סביר להניח שככל שתימשך המצוקה הכלכלית והחברתית וככל שיגבר היאוש, יקל על הנהגת החמאס להוביל את האזור לסבבי אלימות נוספים. מנגד, אפשר להניח בסבירות רבה, כי ככל שיהיה לתושבי חבל עזה מה להפסיד, ככל שתהיינה להם תקוות ויהיו להם ציפיות מהחיים בחבל ארץ זה, יהיה קשה יותר להנהגתם להוביל אותם לסבבי אלימות נוספים. כדי למנוע סיבובי אלימות חוזרים ונשנים חובה לחולל שינוי במציאות החיים באזור. שינוי שעיקרו פיתוח כלכלי וחברתי של הרצועה, יחד עם יצירת מציאות שלטונית מדינית חדשה. מציאות שתחליש את החמאס ותחזק את הכוחות המתונים בהנהגה הפלסטינית. אפשר וצריך לעשות את זה בשיתוף פעולה עם אבו מאזן ועם מי שיבואו אחריו להנהגה הפלסטינית.

 

הסדרים קשים לרבים

זו המטרה וזה האינטרס המובהק של מדינת ישראל. לשם כך אנו מקווים לשינוי מדיניותה של ההנהגה הפלסטינית ולשם כך אמורה להשתנות המדיניות הישראלית. ממשלת ישראל צריכה להפסיק להתחמק מהמשא ומתן עם ההנהגה הפלסטינית. הימנעות ממשא ומתן בגלל השתתפות החמאס בממשלתו של אבו מאזן, היא שגיאה חמורה. היא מחזקת ולא מחלישה את החמאס. מי שדואג לאינטרס הישראלי אמור לדבר עם כל מי שבא לדבר. אין לפסול איש בגלל עמדותיו הדתיות, האידיאולוגיות או המלחמתיות, אם וכאשר הוא בא לדון על הבנות שיאפשרו (אולי) שכנות סבירה. המבחן יהיה במעשים ולא בהצהרות, ועלינו להיות מוכנים לכל תרחיש, כפי שצה"ל ותושבי הדרום מוכיחים זאת בימים אלה. עבור הניסיון לקדם הסדרים שיחזקו את אבו מאזן ויחלישו את החמאס, יהיה עלינו לשלם מחירים מדיניים. מחירים שיהיו קשים לרבים בעם ישראל. כדי לחזק את אבו מאזן יש לדון על הסדרים הכוללים וויתור על רוב שטחי יהודה ושומרון, בידיעה שיהודה ושומרון ולא חבל עזה הם לב הסכסוך בין שני העמים. כדי לחזק את המתונים ולהחליש את הקיצוניים יש לקדם הסדרים במקום שהוא לב הסכסוך. ללא התקדמות כזו יהיו צפויים לנו עוד סבבי אלימות רבים.

   

תגובות לדף