ברכה לכנס שמיטה ומכתב תודה ממזכיר הקיבוץ הדתי
זאב קוליקובסקי

שלום לכל משתתפי כנס השמיטה וברוכים הבאים לגן שמואל מחברי הקיבוץ.


כידוע, גן שמואל, כנקודה, הוקמה ב 1896 על ידי חסידיו של הרב שמואל מוהליבר לכבוד יום הולדתו ה 75 כחווה לגידול אתרוגים על אדמת ישראל.


עם נטישת הנקודה על ידי המייסדים התיישבו בה חלוצים, ציונים- סוציאליסטים, אשר הקימו בה את קיבוץ השומר הצעיר שמשגשג ופורח עד היום כקיבוץ שיתופי עם משק חקלאי ותעשיית הדרים מפותחת ומוטית יצוא.


הרב שמואל מוהליבר היה אחד הרבנים המתקדמים והחשובים בנושא קידום החקלאות בארץ ישראל ובין ראשוני הרבנים (אם לא הראשון) שהתייחסו לסוגיית השמיטה עם החזרה לחקלאות בישראל. הוא ועוד מספר רבנים הבינו שהמציאות המשתנה היא אתגר והדרך לחיזוק הציונות והמפעל ההתיישבותי היא בהתמודדות עם הסוגיה ופסקו על "היתר המכירה" בדרך יהדות ההלכה. זאת עדות לגישתם הליברלית ולגישה שהמצוות והחוקים ניתנו לבני האדם ועבורם.


אנו גאים לארח את כנס השמיטה שמארגנים שותפינו מתנועת הקיבוץ הדתי ואשר חרתו על דגלם מראשית הדרך את ערכי הציונות, סוציאליזם, ערבות הדדית ומתינות. כמזכיר גן שמואל וכרב חילוני אני פונה, בהזדמנות זו, לציונות הדתית המתונה ולשוב ולהשמיע את קול ההלכה המתקדם גם בנושאים חברתיים נוספים, כגון: פתרונות גיור, הדרת נשים, פלורליזם והכרה בזרמים השונים ביהדות, תפילת נשים, היחס לגר שבתוכנו והיחס למבקשי מקלט.


מאחל לכולנו כנס מוצלח והמשך שיתוף פעולה מוצלח.


זאב קוליקובסקי (מזכיר קיבוץ גן שמואל)מסמכים מצורפים
תגובות לדף