חומר למחשבה: עוד תתגעגעו לפצמ"רים | יוסי שריד
שבת שלום
עוד תתגעגעו לפצמ"רים

דווקא רציתי ללכת להפגנת ההזדהות עם תושבי הדרום. כבר עשיתי את כל ההכנות הנפשיות, כי איני מורגל עוד בהפגנות. מגיע להם שנצא מהבית ומהשתיקה, ולמענם לא נחשה: על דעטפתם תיעטפו, חברות וחברים.

כן, יש לי שם חברים אישיים ושותפים לדרך, שגם הצביעו בעדי כשעדיין עמדתי לבחירה. ולא רק בקיבוצים; גם בשדרות עשיתי לי חברים ותלמידים.

ברגע האחרון החלטתי להישאר בבית. כי שמעתי ברדיו שההפגנה בכיכר רבין היא "לא פוליטית", ונזכרתי באותם פוליטיקאים ורבנים, שגם אז, לפני 20 שנה, לא שפכו את הדם הזה, כאילו לא נודע מי היכָּהו. ועוד נודע לי ממהדורת החדשות, שראש הממשלה פרש לכמה דקות מישיבת הקבינט, והקדיש אותן לראשי הרשויות, במאמץ לרכך את נאומיהם בעצרת. נמלאתי בחילה.

מעשה "לא פוליטי" הוא לפעמים מעשה לא מוסרי, כשם שעודף "אחריות לאומית" הוא לפעמים חוסר אחריות קהילתי ומשפחתי. אתם, חברי, מתלוננים ש"לא סופרים אותנו". ולמה שיספרו אתכם? כולכם יחד אינכם עולים כדי חצי מנדט, שלפנים היה "חצי מעברה". יישובי הגדר אינם רוויי ליכוד ושטופי ישראל ביתנו. אפילו שדרות - עיר ואם, היא אם חד־הורית - אין לה אבא, כי כמה חברי מרכז יש לה.

לא רק ש"לא שמים עליכם", אלא שמים אתכם ללעג. בעצם ימי המלחמה, כשעדיין אומדים את נזקיה ברכוש ובנפש, וכבר משלמים פיצויים כהוגן: לא לכם. ועדת הכספים נזעקת, ומעבירה לחשבון המתנחלים עשרות מיליונים נוספים "לחוסן חברתי". עוד סחיטה רגשית, בעקבות רצח שלושת החטופים.

ושר הביטחון, ששבוע לפני "צוק איתן" ביקש להיפטר מהרבש"צים ביישוביכם, מבטיח כעת למועצה האזורית גוש עציון להלבין מאחז בלתי חוקי, לאשר הרחבות ולהקים חווה חקלאית — ובלבד שתואיל לפנות מאחז־דמה, שהמועצה עצמה הקימה ללא היתר.

יודע קיבוצניק רפתן נפש בהמותיו: אתם הצאן והבקר שיסכימו להמשיך ולתת מחלבם ומבשרם, ויסתפקו בהפגנה "לא פוליטית". גם המחאה בקיץ 2011 העמידה פני יאנוס, הפנתה את פרצופה ימינה ושמאלה, ונוכחנו לדעת מה יצא ממנה. בוגי וביבי הצליחו לצרוב את תודעתכם: המתנחלים הם אדוני הארץ, ואילו אתם — משרתיה. אפילו "קו כלבים" לא התקינו למענכם בפתחי הפירים.

כבר הייתם צריכים להבין מזמן לאן פניהם מועדות: לא צפונה ולא דרומה, אך ורק מזרחה. כי בהתנחלויות טמון עתידם הפוליטי; כי במזרח תזרח להם שמש הקריירה או תשקע. לכן, הפגנה בלי כתובת ברורה היא לא יותר ממפגן של השלמה; מגיע לכם שיתעלמו מכם.

הגיע הזמן שתתפכחו ותתבגרו: אתם, שפותחים חלון ורואים את כל עזה החמוסה פרושה לנגד עיניכם, דווקא אתם מוסמכים להסביר לפוליטיקאים ולגנרלים שעוד "עמוד" ועוד "עופרת" ו"צוק" לא יפזרו את ענן היחסים עם השכנים המרודים אלא יקדירו יותר את השמים המשותפים. אִמרו את האמת לקבינט ולעצמכם: עכשיו, כפליטים בארצכם, כשחוזר המיגון שקיוויתם לזנוח, וכשעזה מתבוססת בדמה ובהריסותיה; עכשיו אתם מרגישים יותר מוגנים מפניה?

גם בצר לכם, אל תניחו שמצבכם הכי גרוע: לפני כמה שבועות עצרתי לאכול בקרית שמונה, בדרכי ממכללת תל חי הביתה. מכרים ותיקים ניגשו ושפכו את שיחם: לפעמים, אמרו, אנחנו מתגעגעים לקטיושות. קטיושה אחת תזכיר לממשלה הזאת את קיומנו, וכל השרים יתייצבו כאן לביקור חטוף.

כל ההבטחות ל"צפונים" נשכחו בצומת ראש פינה, וההבטחות ל"דרומים" נשכחות בסיבוב קסטינה. האם גם אתם עוד תתגעגעו לקסאמים ולפצמ"רים? ולהתראות בהפגנה הבא
תגובות לדף