ביקור נשיא ברייטפוד בגן שמואל אתמול (החברה הסינית שקונה את תנובה)
יורם גביזון, דה מרקר

קשיים במו"מ בין שמיר לברייטפוד על הישארותו בתנובה; עשוי להצטרף למכירה בינואר

אם לא יושלם המו"מ בין ברייטפוד לבין מבטח שמיר על התנאים להישארותה כמשקיעה בתנובה תרכוש ברייטפוד את מניותיה של מבטח שמיר במועד השלמת העסקה שנקבע ל-5 בינואר

הסיכויים שחברת מבטח שמיר תצטרף לקרן אייפקס ותמכור את מניותיה בתנובה (20.7% בשרשור) גדלו בימים האחרונים בעקבות הקשיים הנמשכים במו"מ בין הצדדים על התנאים להישארותו. מבטח שמיר שבשליטת מאיר שמיר הפעילה בסוף מאי 2014 את זכות ההצטרפות (Tag Along) לעסקה שבמסגרתה תרכוש חברת ברייטפוד הסינית את מניותיה של קרן אייפקס לפי שווי של 8.4 מיליארד שקל למניותיה של תנובה.

לפי כך, אם לא יושלם המו"מ בין ברייטפוד לבין מבטח שמיר על התנאים להישארותה כמשקיעה בתנובה תרכוש ברייטפוד את מניותיה של מבטח שמיר במועד השלמת העסקה שנקבע ל־5 בינואר.

משלחת ברייט פוד מסיירת בתאגיד אבוקדו גרנות. איציק בדר, עמית בן יצחק, נשיא ברייטפוד שומין צ'או


צילום: תמר מצפי

מאיר שמיר ביקש וקיבל מברייטפוד אופציה ל-3 שנים למכור את מניותיו בתנובה במחיר זהה למחיר שבו תרכוש מאייפקס את מניותיה. שמיר ביקש ערבות בנקאית למימוש אופצית המכר (put) אולם הסינים דחו עד כה את הבקשה. שמיר ניסה לקבל ערבות בנקאית למימוש האופציה באמצעות מכירת הסיכון לבנקים בעלי פעילות ענפה בסין כמו מריל לינץ' בנק אוף אמריקה, גולדמן סאקס, דויטשה בנק, והבנק הסינגפורי DBS.

שמיר קיבל את הסכמת הבנקים לתת לו ערבות למימוש אופציית המכר אולם גיבוש ההסכמה לחוזה נתקל בקשיים בשל סירובם של הסינים לתת את הסכמתם לכמה מהסעיפים בהסכם. שמיר נפגש אתמול עם שאומין צ'או, נשיא קבוצת ברייטפוד שהגיע שלשום לביקור בישראל אולם לפי שעה לא הושגה הסכמה. מבטח שמיר מעוניינת להישאר כשותפה בתנובה בשל הפוטנציאל לגידול ניכר במחזור המכירות שלה אם תצליח לשווק לשוק הסיני כמה ממוצריה ולמרות הלחץ הרגולטורי הגובר על יצרני המזון בישראל.

המשלחת הסינית עם ילדי קיבוץ גן שמואל ראשון משמאל - נשיא קבוצת ברייט פוד, שומין צ'או


צילום: תמר מצפי

תגובות לדף