אבולוציה ורבולוציה
שמעון זיו-אור

קיבוץ גן שמואל אינו מפחד משינוי. קיבוץ גן שמואל עושה שינויים כל הזמן ואפילו שינויים משמעותיים. אלה הם שינויים אבולוציוניים הכוללים התאמות לרוח הזמן בגבולות המגרש השיתופי. דוגמאות לא חסרות אך נזכיר כמה מהם כמו המעבר ללינה משפחתית, הפרטת חדר האוכל או הסדר צעירים. אלה הם שינויים אבולוציוניים בתוך המסגרת העקרונית של שוויון ערך העבודה.

שינוי אורחות החיים בגן שמואל ומעבר לשכר דיפרנציאלי הוא שינוי רבולוציוני  כיוון שהוא מבטל את עקרונות היסוד של הקיבוץ השיתופי.

ברשותכם אביא שתי דוגמאות היסטוריות להמחשת ההבדל בין רבולוציה לאבולוציה.
1.  אנגליה הגיעה למשטר דמוקרטי בתהליך אבולוציוני רב שנים ולעומתה צרפת ניסתה להגיע לדמוקרטיה באמצעות מהלך קיצוני המוכר לנו בשם המהפכה הצרפתית. המחיר היה כבד.

2.  "המהפכה" התעשייתית באנגליה התרחשה בתהליך אבולוציוני ולעומתה ברה"מ ניסתה להגיע לשם באמצעות מהלך דרמטי של "תיעוש וקולקטיביזציה" לאחר המהפכה הקומוניסטית. גם פה היה מחיר כבד.*

נהוג לומר שהמשטר הדמוקרטי אמנם אינו מושלם אבל הוא עדיין עדיף על האלטרנטיבות. גם הקיבוץ השיתופי אינו מושלם ויש מה לתקן אבל הוא לפחות נותן מענה אנושי וערכי שלם וטוב יותר מאשר האלטרנטיבות. את מה שצריך לתקן אפשר וצריך לעשות בגבולות המגרש השיתופי.

*ברצוני להבהיר שהדוגמאות ההיסטוריות  נועדו להמחיש את המושגים אבולוציה ורבולוציה ולא מעבר לכך.

שמעון זיו-אור
12 בינואר 2016
תגובות לדף