השבוע בתנועה הקיבוצית
דובר התנועה
HEADER
9.9.2016


LINE
ותיקי מנרה אופטימיים - שוב עולים אל ההר
גרעין של השומר החדש הגיע לקיבוץ. משפחות חדשות יגדילו את אוכלסיית הקיבוץ  בעשרות אחוזים בתוך שנים בודדות
____________...
"אתם הגעתם למנרה בתקופה שאנחנו היינו כבר מיואשים, לא האמנו שהקיבוץ שהוקם עם אוהל אחד בחורף מושלג בשנת 43' יחזור ויעמוד על רגליו", כך סיכמה נאוה לוין מוותיקות קיבוץ מנרה את המפגש שערך מטה התנועה הקיבוצית עם גרעין 'השומר החדש' בקיבוצה, מטה הקיבוץ ואנשי המועצה האזורית הגליל העליון. לוין ציינה לטובה את הפעולות שמבצעות התנועה הקבוצית והמועצה להבאת משפחות צעירות לקיבוץ, פעולות אשר יגדילו בעשרות אחוזים את מספר התושבים בקיבוץ בשנים הקרובות.
 עוד לפני הפגישה סיירו אנשי מטה התנועה במטעי הקיבוץ ושמעו סקירה על הפעילות של גרעין 'השומר החדש' במקום. 
מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "אני חייב להביע הערכה ליוזמה, לנחישות ולמחויבות לתוצאות של אנשי השומר החדש. מה שמרשים מאד בפעילות של השומר החדש הוא היכולת לזהות בעיה, להתוות דרך ולהסתער על  המשימה בכושר ביצוע מרשים. מה שממש לא אופייני בישראל. צריך הרבה כשרון להתחבר למקומות הנכונים, בדבקות ונחישות שמייצרת תוצאות ונשמור החדש מצטיין בזאת, כמו גם ב'חוצפה' שבה הם מאתגרים את המציאות ומשנים אותה.  
יו"ר ומייסד 'השומר החדש', יואל זילברמן: "זכינו לביקור חשוב ומשמעותי של מי שאנחנו רואים כשותפים במובנים רבים למשימות שבהם עוסק השומר החדש – עבודה חקלאית, חיבור לאדמה והתיישבות. האמירה שלנו היא קריאה לייצר יחד את הדור הבא של החלוצים ולהחזיר את המושג הזה לקדמת הבמה. יחד, אנחנו צריכים לחפש את המשימות הגדולות של החיבור לאדמה, העבודה החקלאית וההתיישבות, ויש כאלה. אני מאמין שהמדינה צריכה ללכת אחר המשימות החשובות שתציב התנועה הקיבוצית. זה מתבטא קודם כל בחזרה לערכים. העולם ההתיישבותי צריך לחזור לערכים ולמושגים שחונך עליהם.  אנחנו מחנכים את בני הנוער בשומר החדש על הטקסטים המכוננים של אנשי ההתיישבות ומאמינים שדרך החזרת בני הנוער בקיבוצים וברחבי המדינה לערכים נוכל לייצר להם משמעות ומשימה לדבוק בה וגם להנהיג אח"כ". 
קראו עוד על גרעין 'השומר החדש' במנרה
_____13

תמונות השבוע- בהצלחה במשחקים הפראלימפיים!

___________43
המשחקים הפראלימפיים החלו אור ליום חמישי בריו, ואת מדינת ישראל ייצגו 33 ספורטאים וספורטאיות, שלושה מהם קיבוצניקים - השייט ומדליסט הזהב מאתונה ארנון אפרתי (מעגן מיכאל), השחיינית ענבל פיזארו (יזרעאל) שעל חזה 8 מדליות אולימפיות ואדם ברדיצ'בסקי (ניר יצחק) אלוף ישראל בטניס, שלו זאת האולימפיאדה הראשונה. 
בשבילנו אתם כבר אלופים, ואין לנו ספק שגם מריו תחזרו עטורי מדליות. בהצלחה!
LINE

יו"ר חדש למרכז המועצות האזוריות

___________43
אחרי 20 שנות כהונה – שמוליק ריפמן פורש מתפקיד יו"ר מרכז המועצות האזוריות. עמיר ריטוב - יו"ר מרכז המועצות האזוריות. 
ריטוב, ראש המועצה האזורית לב השרון, נבחר פה אחד ומחליף את שמוליק ריפמן, שאמר: "אחרי 20 שנות כהונה ועשרות מאבקים ותהליכים שהובלתי, זו העת להעביר את המקל. אני בטוח שעמיר ימשיך לקדם את המועצות האזוריות ומאחל לו את מלוא ההצלחה. מעכשיו אקדיש את כל זמני ומירצי רק לתפקידי כראש מועצת רמת הנגב ולתושבי המועצה, ולנכדים שלי".
עמיר ריטוב (64), ראש המועצה האזורית לב השרון, נבחר השבוע לתפקיד יו"ר מרכז המועצות האזוריות (ממ"א). ריטוב יחליף את שמוליק ריפמן (67), ראש המועצה האזורית רמת הנגב, אשר עמד בראש מרכז המועצות האזוריות לאורך עשרים השנים האחרונות, והחליט לפרוש. ריפמן ממשיך לכהן כראש מועצת רמת הנגב.
ריטוב הודה לריפמן על פועלו רב השנים וההישגים למען כלל המועצות האזוריות: "שמוליק ריפמן שם את המועצות האזוריות ואת המרחב הכפרי על המפה. מרכז המועצות הוא כיום גוף מקצועי יותר, משפיע יותר ומגוון יותר מאי פעם. אני בטוח ששמוליק ימשיך להעמיד מניסיונו ומיכולותיו למעננו גם בעתיד. תודתי לעמיתיי ראשי המועצות על האמון שנתנו בי".
ריפמן מצידו הודה לראשי המועצות האזוריות על העבודה המשותפת לאורך השנים: "ללא שיתוף הפעולה וללא החזון המשותף לא נוכל לעמוד מול הלחצים הרבים המופעלים על המועצות האזוריות והמרחב הכפרי".
מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, הודה לשמוליק ריפמן על שנים ארוכות ומשמעותיות של עשייה, ובירך את עמיר ריטוב על המינוי. מאיר הוסיף כי הוא מקווה שריטוב יידע לשמור על מערכת יחסים מאוחדת ויציבה בין הקיבוצים לבין המועצות האזוריות. "כוחנו באחדותינו, וביכולת ללבן בעיות ומחלוקות בצורה עניינית", הדגיש.
בתמונה: שמוליק ריפמן (משמאל) ועמיר ריטוב. 
LINE

רואים את האופק

אושרה הצעת שר האוצר לאפשר הקמת בנקים חברתיים 

ועדת השרים לתיקוני חקיקה אישרה היום את הצעתו של שר האוצר, משה כחלון, המסדירה את פעילותם של אגודות אשראי וקופות גמ"ח (גמילות חסדים) שנועדו להגביר את התחרות בשוק האשראי הקמעוני. 
על פי ההצעה תתאפשר הקמתן של אגודות אשראי וקופות גמ"ח. אגודת אשראי היא אגודה שיתופיות המציעה שירותי פיננסיים שונים לחברי האגודה ביניהם: פיקדונות, מתן אשראי, ניהול חשבון עו"ש וניהול תיק ניירות ערך. הקמה של האגודות צפויה לתרום להגברת התחרות בשוק האשראי ובמערכת הבנקאית, ולהפחתת הריכוזיות. במדינות האירופאיות אגודות אשראי מהוות 20% ממגזר הבנקאות. בנוסף המודל העסקי של האגודות שאינו למטרת רווח אלא לטובת החברים צפוי לאפשר מתן שירותים פיננסים במחירים נמוכים. במסגרת הסדרה זו של אגודות אשראי, חסמי הכניסה לשוק מופחתים בצורה משמעותית (לדוגמה הדרישה של ההון העצמי יורדת מ-75 מלש"ח ל-3 מלש"ח בלבד). שינוי זה יאפשר לאגודות אשראי לפעול ולקבל רישיון, דבר שנמנע מהן תקופה ארוכה.  

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, שהיה מראשוני המצטרפים ל"אופק" אגודה שיתופית לאשראי, בירך על אישור ועדת השרים את הצעתו של שר האוצר המסדירה את פעולתם של אגודות אשראי. מאיר ציין כי "סוף סוף פועלת הממשלה בכדי לצמצם את 'הקרטל הבנקאי' שפעל שנים בחסות החוק ובהגנת הממונים על הבנקים, לדורותיהם".
מזכ"ל התנועה הקיבוצית הדגיש את העובדה כי שר האוצר מאמץ את גישת האגודה השיתופית (הנהוגה בעולם כולו) כגישה מובילה.
לדבריו, "טוב יהיה אם באוצר ובאגף התקציבים ילמדו את היתרונות הגלומים בגישה הקואופרטיבית ויחילו אותה גם על תחומים נוספים במשק. כך בחקלאות, כך בבניה וכך במסחר. התנועה הקיבוצית, שהיא המייצג הישראלי הבולט ביותר של התנועה הקואופרטיבית העולמית מקווה כי הבנה זאת תפתח עידן חדש בהתנהלות המשק הישראלי כולו".
_____13
למען החקלאים, למען הצרכנים
עושים שוק - מבטלים את פערי התיווך
__________29
אלפי קונים מיישובי עמק חפר והסביבה גדשו ביום שישי הקודם את דוכני החקלאים והתוצרת המקומית שמילאו את רחבת החניה בבניין המועצה  ונהנו מקנייה ישירה של תוצרת חקלאית. המכירה נעשתה  במסגרת יוזמת המועצה בכותרת "שוק חקלאי תוצרת העמק", לסייע לחקלאי וליצרני העמק למכור את תוצרתם במכירה ישירה וללא פער תיווך. את השוק החקלאי פקדו חברי הכנסת עומר בר לב ואיתן ברושי העומדים בראש הלובי החקלאי בכנסת, ח"כ איציק שמולי שפועל בכנסת רבות בנושא הפערים החברתיים ומזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר. האורחים הסתובבו בין הדוכנים ביחד עם ראש המועצה וסגנו אלדד שלם (מעברות), שוחחו עם החקלאים והקונים ועמדו על הלכי הרוח במקום. מטרת המיזם היא לסייע לחקלאים וליצרנים המקומיים למכור את תוצרתם ללא פער תיווך וזאת חלק ממדיניות המועצה לחזק ולסייע לעסקים המקומיים, ולתושבים שיוכלו לרכוש מוצרים טריים היישר מהיצרנים ולחסוך כסף בקנייה במחירים זולים יותר. 
בתמונה: שוק עמק חפר ביום שישי האחרון. 
LINE

קורס חדש למנהלי קהילה בקיבוץ

התנועה הקיבוצית פותחת את ההרשמה למחזור הבא של קורס מנהלי קהילה בקיבוץ המתקיים בשיתוף המרכז האקדמי רופין. מטרת הקורס הכשרת מנהלי קהילה בעלי זהות קיבוצית מובהקת. הקורס עוסק במגוון הנושאים איתם מתמודדת הנהגת כל קיבוץ בימינו בהתייחסות לסוגיות הניהול השונות בקיבוצים שיתופיים ומתחדשים. הנושאים הנלמדים בקורס הם בשני מעגלים: הובלה חברתית וערכית  של הקהילה הקיבוצית וניהול ענפי השירות.
 הקורס מספק ידע רב בתחומי כלכלה וחברה: שמירה על נכסי האגודה השיתופית, היבטים משפטיים של האגודה השיתופית והחברות בה, הממשק בין החברה והקהילה למשק ותאגידיו, הובלת תהליכים חברתיים ודרכים לחיזוק הסולידריות החברתית בקיבוץ,  ומקנה כלים ניהוליים מעשיים.
LINE
מוזמנים ומוזמנות לכתוב לנו
יש לכם סיפור מעניין? רוצים לספר על המתרחש בקיבוצכם? להתלונן? לייעץ? לשבח?! כתבו לנו. 
LINE2_0
תגובות לדף