ברכת מרכז המשק לחג אסיף 2016
אילן אדוט

ערב טוב וחג אסיף שמח! חג אסיף מציין את סיומו של מחזור חקלאי שמסתיים באסיף היבול, דווקא בתקופה הנוכחית, עלינו לציין ולדבר על החקלאות שנמצאת תחת מתקפה קשה של הממשלה ומוסדותיה- יש שיגידו שהממשלה רואה בחקלאים, כגורם המרכזי ליוקר המחייה ולכן החלה בחקיקת חוקים חדשים לטיפול בענפי החקלאות, מורידה מכסים ופותחת את גבולות הארץ ליבוא תוצרת חקלאית מכל מיני ארצות. בכך מבצעת שורה של פעולות שיוצרות תהליך של צמצום, ואף בעתיד, חיסול חלק מענפי החקלאות בארץ.

 

בעוד שבעולם המערבי, המדינות נוהגות להגן על החקלאים מתוך הבנה שהם יוצרים את הבסיס לחיים, לתעשייה, למסחר, לנדל"ן ומניעים את הכלכלה העולמית – במדינה שלנו הבנה זו נשכחה ונעלמה, נשכחה ההתיישבות החקלאית, נשכח מקור הטכנולוגיה החקלאי המפותח בארץ ומיוצא לכל העולם.

 

בשל כך, אנחנו מציינים השנה את החג בסימן ענפי הפרדס וגידולי השדה,  המהווים מרכיב ותיק בהוויה שלנו כחקלאים, עוד מראשיתו של הקיבוץ.

 

כמו החקלאות, גם התנועה הקיבוצית נמצאת בתקופה המאתגרת ביותר, מספרים שיצחק רבין פעם אמר "כי אם יכבו לילה אחד את החשמל ברחבי ישראל וישאירו אותו פועל רק בקיבוצים – תתקבל ממעוף המטוס, תמונה מדוייקת של מדינת ישראל".

 

אנחנו חייבים להבין שהפקידים שמנהלים את המדינה, ברובם נולדו בשנות ה- 70 וה-80 , הם לא זוכרים את ההיסטוריה, את תפקידה של התנועה הקיבוצית בהקמת המדינה, בשמירה על גבולותיה ובקידום התעשייה והחקלאות. מה שהם רואים זה את הוילות הקמות בקיבוצים, את הדור החדש הממלא את ההרחבות הקהילתיות, ואת השינוי הגדול בזהותה של התנועה הקיבוצית שקרה בעשורים האחרונים.

נראה שמזכ"ל התנועה מתחיל להפנים את הבעיה הזו, אך ביחד עם זאת חולם על כל מיני נושאים מנותקים מהמציאות שאף אחד לא מבין כמו "הקואופרציה".

 

אני אומר שלא משנה מהן הסיבות, זו המציאות והסביבה החדשה שלנו, עלינו ללמוד אותה לעומק ולהבין אותה, אח"כ ננסה להיות יצירתיים בפתרון.

 

נראה שצורת החיים המסורתית שלנו, שכמעט ונעלמה מהמציאות - הופכת להיות רלוונטית ואפילו איפשהו שומרת עלינו, מבחינת חופש העשייה, הבנייה וההתפתחות הדמוגרפית שלנו כישוב ותיק, המבקש לשמור על ייחודו יוצא הדופן.  המציאות הזו דורשת מאתנו לנתח ולהבין את המשמעויות של תהליכים והשפעתם האפשרית על החברה והכלכלה שלנו, ישנם תחומים שעלינו להתייעל, לשנות כיוון ואף לסגור, וישנם תחומים שעלינו לפתח, לקדם ולהשקיע בשיקול דעת ובתבונה.

 

השנה התחלנו בתכנון מספר פרויקטים לא קטנים שיעסיקו אותנו בשנים הקרובות, כמו: הקמת אתר לגידול אצות ביחד עם המפעל וחברה חיצונית,  פרויקטים בתחום החשמל והקיטור הרלוונטיים לקיבוץ ולמפעל, שיפור וייעול תשתיות המים, הכנות לנטיעת 200 דונם אבוקדו, המשך פיתוח וקידום ענף תעשיות בריאות, קידום יזמויות משמעותיות של מספר חברי קיבוץ.  

 

בימים אלו, אנחנו בוחנים ומנתחים את פעילות חנות הדוכן, כחלק מההבנה כי הסביבה העסקית בה פועלת החנות, השתנתה לחלוטין . אנחנו נמצאים בשלבים מתקדמים של בניית 6 יחידות דיור חדשות באזור המשתלה והתחלנו בבניה של 6 יחידות דיור נוספות, בסה"כ בתוך שנה יושלמו 12 דירות שיכון ותיקים חדשות, ובחודש הבא נחל בהקמת אתר פסולת חדש ליד הרפת.

התפישה של שילוב ידע בכל התחומים צריכה להוביל אותנו, הייטק זה בחקלאות,  בתעשייה, במסחר, בלוגיסטיקה, בחינוך, בבריאות ובכל תחום שאנחנו מתעסקים איתו. כל רעיון נשקל והשילוב בין הענפים בו הרפת מספקת לפרדס חומרים אורגניים, הפרדס יספק לגד"ש ידע בגידול מטעים, התעשייה החדשה שמוקמת עם ידע טכני וניסיון מצטבר מהמפעל, ועוד רבות הדוגמאות. שילוב ידע כזה, יכול להביא אותנו לרמת ביצועים אחרת, תפישה זו היא העתיד שלנו ואנחנו עובדים עליה, מבצעים סיעור מוחות, מחליפים מידע וכל רעיון הגיוני או "הזוי" נשקל ונבחן.

 

ועוד מילה אחת, השנה לאחר התכנסות, חשיבה וניתוח הסביבה התרבותית שלנו, נעשה שינוי בסדר החג, אז על ההשקעה והרמת החג היפה – תודה גדולה לצוות החג.  אני גם רוצה להודות לנורית, עמוס, אסף ומזי על הפקת סרט החג שגם הוא קצת שונה ובהחלט שווה את ההשקעה הגדולה. אז שתהיה לנו שנה מלאה בגשמי ברכה שירדו בעתם, שמאגרי המים שלנו יהיו מלאים שיהיו לנו יבולים משובחים, שנעמוד בכל היעדים, והכי חשוב שנהיה בריאים!

 שנה טובה לכולנו!

אילן אדוט


תגובות לדף