דור ה-Y ואנחנו - חומר למחשבה
אבישי גרוסמן, עין שמר, שווים
התחזיות של החוקרים לגבי דמותה של החברה כפי שתהיה רצויה לבני דור ה-Y, מזכירה לנו משהו

מה יהיו אפיוניה של החברה האנושית בעתיד? כיצד תיראה החברה הישראלית ובתוכה גם החברה הקיבוצית כאשר יחלפו עוד עשרות שנים? האם הצרכים והרצונות של האנשים שיחיו בעולם, בארץ וגם בקיבוץ, בעתיד הנראה לעין, יהיו דומים ואפילו זהים לאלה שקיימים בימים אלה? נראה לי שלאיש אין תשובה בדוקה לשאלות אלה. קיימות רק הערכות לצד סימני שאלה וכמובן הטיות מחשבתיות הנובעות מרצונם של המעריכים לראות בצורה כזאת או אחרת את דמות החברה הרצויה להם.
  
בימים אלה סיימתי לקרוא את הספר: "דור ה- Y, כאילו אין מחר" שנכתב על ידי תמר ועוז אלמוג. הספר עוסק באפיונים של דור הישראלים שנולדו בשנות השמונים והתשעים של המאה העשרים. וכך מתארים המחברים את תכונותיו של הדור הזה: " זהו דור מתירני, שוויוני, מלא הומור, מפרגן, פתוח וזורם. הוא מאחר להתבגר, חי בלהקות אורבניות, מהסס להתחייב ולקחת אחריות, ממוקד בעצמו ומנהל את חייו כאילו אין מחר." וממשיכים המחברים לאפיין את דמותו של הדור הזה: "דור ה-Y שונה כמעט בכול מאפיין מהדורות שקדמו לו: הם עובדים אחרת, לומדים אחרת, צורכים תקשורת וחדשות אחרת, מבלים אחרת ומגדלים את ילדיהם אחרת. השפעתם על החברה הישראלית הולכת וגדלה, מערערת על המובן מאליו ומחייבת חשיבה מחוץ לקופסה."

 
החוקרים ניסו לעמוד על אפיוני הדור ובהקשר זה על רצונותיהם של בני דור ה–Y, שבאו לידי ביטוי בתשובותיהם לשאלותיהם של המראיינים. וכך הם כותבים: "אם הכלכלה המודרנית חפצת חיים, היא תצטרך למצוא שיטה חברתית וכלכלית מעודכנת שתהיה הוגנת ויעילה יותר מזו הקיימת. שיטה שבה אין פרולטריון מנוצל ובורגנות מנצלת, שיטה שבה אדם העובד בעבודה מפרכת מקבל מהחברה את התנאים לתפקד ולשרוד בה. הכוונה היא לא רק לשכר הוגן אלא גם להפוגות של ריענון ומנוחה, כמו גם רוטציה של עובדים ועבודות. כלומר, זו תצטרך להיות חברה שבה כול אחד ואחד מלכלך את הידיים שלו ולא נסמך על חוטבי עצים ושואבי מים שיעשו בשבילו את המלאכה השחורה. יידרש שינוי גם ברשתות הביטחון לקיום הוגן לכול אורך החיים שהולכים ומתארכים."
  
החוקרים מעריכים שהשנוי הזה עדיין רחוק, אבל להערכתם עולם העבודה של העתיד נע בכיוון זה. הייתכן שהחוקרים שכתבו את הספר המעניין והחשוב הזה מסוגלים לראות את האופק החברתי שאמור להפציע מעבר לדמות החברה הקפיטליסטית הקיימת בימינו אלה, חברה המקדשת את הפערים החברתיים והכלכליים והמתפקדת בישראל בימינו אלה? האם דור ה-Y ישאף בעתיד לעצב דמות חברה המושתת על יותר שוויון בין האזרחים והרבה יותר צדק חלוקתי ואישי?
  
התחזיות של החוקרים לגבי דמותה של החברה כפי שתהיה רצויה לבני דור –Y, מזכירות את דרך ההתנהלות של הקיבוץ השיתופי גם בימים אלה. האם לפי הערכתם של החוקרים הקדמה של השנים הבאות תהיה בדמות של הגשמת הערכים הקיבוציים הקלאסיים, השואבים מהעקרונות של שוויון ערך העבודה ורוטציה בתפקידים ובסוגי עבודות? החוקרים תמר ועוז אלמוג מגישים לנו חומר למחשבה שעלינו לתרגם אותו להחלטות ולפעילות במסגרת הקיבוצית שלנו.
 
תגובות לדף