השבוע בתנועה הקיבוצית
דובר התנועה

התנועה הקיבוצית מאחלת לחברות וחברי הקיבוצים ובני ביתם

חג אביב שמח

חג של התחדשות הרוח והמעשה,

חג של שגשוג והצלחה,

חג של התגשמות משאלת הלב לשלום ולאחווה.

חג פסח שמח!


פייסבוק התנועה

בהצדעה: מוקירים תודה ומלאי הערכה לקצינים ולקצינות

התנועה הקיבוצית העניקה השבוע, בפעם השלישית, תעודות הצטיינות והערכה ל-14 קצינים וקצינות חברי קיבוצים המשרתים בקבע בצה"ל ובכוחות הביטחון. התעודות מחולקות לקצינים מצטיינים כחלק מהתוכנית הקרויה ע"ש הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל דן שומרון ז"ל, ומטרתה - עידוד חברי הקיבוצים לשירות קבע
משמעותי ממושך.
יאיר אור בטקס דן שומרון
אל"מ יאיר אור שבירך בטקס בשם מקבלי תעודות ההוקרה, מקבל את תעודתו

האירוע התקיים באתר "יד לשריון" בטקס חגיגי, בניצוחה של נוקי גולדפישר, ראשת מחלקת ביטחון בתנועה שעומדת בראש הפרויקט, בהפקתה של ריקי רז ממטה התרבות ובסיועה של נועה יפת מלשכת מזכ"ל התנועה. האירוע כלל סיור באתר, הרמת כוסית לכבוד חג הפסח וטקס הוקרה במעמד מנכ"ל עמותת יד לשריון – תא"ל במיל' עו"ד חנן ברנשטיין, בני המשפחות של הקצינים המצטיינים, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר ופעילי התנועה.

שמותיהם ופרטיהם של מרבית הקצינות והקצינים אסורים בפרסום בשל תפקידם ובשל סיווגם הביטחוני, לכן לא יובאו השמות, אך כל אחד מהם עושה חיל בתפקידו ומהווה גאווה רבה לקיבוצו ולתנועה הקיבוצית בכלל.

פתחה את האירוע מנהלת מחלקת הביטחון, נוקי גולדפישר שבירכה את הקצינים ואמרה: "אתם, בלי להרגיש, הפכתם לנציגים הכי אותנטיים של התנועה, השליחים בעמדות הפיקוד וההובלה, המפקדים שמסייעים לשימור החוסן הלאומי של כולנו כאן במדינה". בנוסף סיפרה על השותפות המיוחדת שנרקמת בימים אלו עם חיל השריון ובשלה נערך הטקס באתר המורשת: "בתנועה הקיבוצית אנחנו מחפשים באופן תמידי את חלונות ההזדמנות להשפעה ומעורבות. נוכח המוטיבציה הנמוכה בגיוס לשריון- ומאידך, ההתפתחות הטכנולוגית המואצת, חשבנו שזה יכול להיות יעד  מאתגר לבני הנוער שלנו שמחפשים את השרות המיטבי. במסגרת החיבור לחייל ולמורשתו, בחרנו השנה לציין את טקס ההוקרה באתר זה שמוצגים בו אמנם מרכבות הפלדה אבל רוח האדם ודמותו של המפקד מרחפת מפעמת ונוכחת כגורם המשפיע בכל מצב ובכל זמן".

בשם מקבלי תעודות ההוקרה בירך אל"מ יאיר אור, ראש תח"ש ומח"ט חטיבה 4, שהודה לתנועה הקיבוצית ואמר: "אותם ערכים של אהבת המולדת, אהבת העם והמדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית, הקרבה אישית לטובת הכלל, הם כולם הערכים שגדלנו עליהם, הם אלו שבעבר הביאו אותנו בתנועה הקיבוצית להשפיע על החברה והמדינה, והם אלו שיעמדו לנו גם בעתיד, הגם שהם נפקדים היום מהשיח הציבורי ומחייבים פעולה אקטיבית. לכן אנחנו כאן, ההבנה הזו ברורה לכל היושבים בחדר ומתורגמת למעשים בעזרת המיזם ע"ש דן שומרון. לכן החשיבות שאנו מוצאים גם בלהגיע לנערים ולהשפיע על עתידם, עתיד כולנו".

מזכ"ל התנועה ניר מאיר הודה לקצינות ולקצינים על שירותם למען מדינת ישראל ואמר: "כמזכ"ל התנועה הקיבוצית, וכסגן אלוף משוחרר ממילואים אני מבין את המשא הנוסף שאתם עומסים על שכמכם בהחלטתכם להמשיך ולשרת. אנחנו גאים ומתברכים בכם ואני מבטיח - התנועה הקיבוצית תמשיך ותעודד אתכם ואת כל בנות ובני קיבוצים שיבחרו להמשיך בשירות משמעותי בצה"ל, אנחנו צריכים אתכם שם".

כל מקבלי תעודות ההוקרה שולבו במהלך השנה האחרונה בפעילויות שונות שארגנה התנועה הקיבוצית בנושאים הקשורים לחברה הישראלית ולעידוד השירות המשמעותי בקרב בני נוער המועמדים לשירות ביטחון.


שר החקלאות לראשי הארגונים הכלכליים: "תמשיכו ללמד את העולם
חקלאות מתקדמת"

שר החקלאות לראשי הארגונים הכלכליים: "תמשיכו ללמד את העולם חקלאות מתקדמת"

שר החקלאות, אורי אריאל התארח השבוע בשולחן התאחדות הארגונים הכלכליים בקיבוצים בפני יו"ר השולחן יאיר ריינמן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו) וילן, יו"ר משקי הקיבוצים אבשלום (אבשל) הרן, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית אופיר ליבשטיין, הממונה על החקלאות בתנועה הקיבוצית חיים חבלין וראשי כל הארגונים הכלכליים מרחבי הארץ.

באירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח אמר השר אריאל  לנוכחים בין היתר: "ישראל עשתה לה שם בעולם בזכות התוצרת החקלאית בזכות חקלאי ישראל ובזכות המחקר החקלאי המתקדם שלא שוקט על שמריו. ניתן לראות בהיקפי הייצוא כמו גם במספר אנשי המקצוע והמומחים המגיעים אלינו מכל העולם ללמוד על החקלאות ועל המחקר החקלאי. התשתית של החקלאות כאן תמשיך את השינוי שכבר החל ותהיה מבוסס גם על פיתוח וייצוא של ידע טכנולוגי ואגרו. אלו תחומים שאתם מצוינים בהם וכבר היום מובילים בעולם, ותמשיכו ללמד את כלל המדינות בהם. במקביל, אנו ממשיכים לפעול לפתיחת שווקים נוספים לייצוא כמו שעשינו עם רוסיה וסין".


השקת רשת הצעירים - אירוע ההאקתון הקיבוצי הראשון!

אירוע ההאקתון SAVE THE DATE

שבילים

"מקובצת" נחל עוז - ההרשמה בעיצומה

תלמידי כיתה י' - אנחנו מחפשים אתכם!
רוצה לעבור את שנות התיכון תוך כדי חוויה מאתגרת ומעשירה? אם שליחות אינה סתם מילה עבורך- זאת התכנית בשבילך!
בואו להשלים את לימודכם בבית הספר שער הנגב, לגור ולהקים את "מקובצת 2018" החדשה בקיבוץ נחל עוז.
ליצירת קשר- אורנה: nahalozthila@gmail.com או 050-7938087
מקובצת נחל עוז
"מקובצת" נחל עוז 2016-2017

נחל עוז הינו קיבוץ צמוד גדר ובו קהילה מלוכדת וחסונה. עם זאת, ההתמודדות עם המצב הביטחוני בעשור האחרון הביאה לכך שקבוצת הנוער הצטמצמה לאחר עזיבת משפחות רבות. בעקבות "צוק איתן" הדבר התחדד עוד יותר וכך קמה יוזמה לקבץ בני נוער מרחבי המגזר הכפרי בארץ כדי לעבות את שכבת הנעורים. כך נוצרה "המקובצת". 

התוכנית הינה ייחודית ומציעה לבני הנוער התנסות בחיי הקיבוץ הכוללים שיתופיות, חיי קהילה, התנדבות בענפים ועוד. בנוסף, תחושת שליחות המלווה את כל העסוקים בדבר ומחזקת את בני הנוער בהיותם חלק מפרויקט ערכי חשוב.

הנערים משולבים במהלך שעות הבוקר והצהריים בלימודים בבית הספר התיכון "שער הנגב" ועם חזרתם מדי יום נקלטים  בבית המגורים המיועד להם, שם מחכה להם ארוחת צהריים חמה ומפגש עם אם הבית המלווה את הקבוצה. אחר הצהריים החניכים משולבים במערכת הפעילות של החינוך החברתי בקיבוץ. מעת לעת שותפים גם בפעילויות בסביבה הקרובה (פעילות ביה"ס, פעילות המועצה האזורית). הקבוצה מלווה כאמור ע"י אם הבית, ע"י המדריכים החברתיים של הנוער בקיבוץ וע"י גורמי יעוץ וטיפול שונים הנותנים מענה בכל צורך. 
לכל חניך וחניכה משפחה מאמצת מבין חברי הקיבוץ כאשר מהר מאד נוצרים קשרים חמים מאד והמשפחות הופכות בעצמן ל"כתובת" אמיתית עבור החניכים.

תהליכי האיתור והמיון החלו, הצטרפו גם אתם! 

ליצירת קשר- אורנה: nahalozthila@gmail.com או 050-7938087


תמונת השבוע -
יהודה הראל חתן פרס ישראל

יהודה הראל ומטה התנועה

מטה התנועה הגיע לבקר השבוע את יהודה הראל (חבר מרום גולן) ולברכו על זכייתו בפרס ישראל לחקלאות והתיישבות על תרומתו לחזון הפרחת ההתיישבות בגולן. 

מנימוקי הוועדה להענקת הפרס: "יהודה הראל הוא אבי ההתיישבות הישראלית בגולן, אחד ממפעלי ההתיישבות הציונית המפוארים ביותר. הוא עלה לרמת הגולן, מיד לאחר מלחמת ששת הימים, היה ממקימי קיבוץ מרום הגולן ושותף פעיל בהקמת רבים מיישובי הגולן. איש חזון ומעשה אשר הפך את רמת הגולן משדה בזלת וקרב לאזור שוקק חיים; מקום של עשייה חקלאית ציונית במלוא מובן המילה".


פייסבוק התנועה

דעה - זנדברג טעתה, אך אי אפשר להמשיך עם מנגנון ההשמדה העצמית

יורי קנדל, רכז המחלקה הרעיונית פוליטית מטעם מרצ בתנועה הקיבוצית בטור אישי-קיבוצי על פרשת זנדברג-קלוגפהפט
דעה - זנדברג טעתה, אך אי אפשר להמשיך עם מנגנון ההשמדה העצמית

הבחירה של יו"ר מרצ החדשה, ח"כ תמר זנדברג, בקלוגהפט כיועץ הייתה טעות בשיקול הדעת. התנהלותה ותשובותיה לבוחרים ולעיתונאים אינן משקפות את רוחה וערכיה של מרצ.
לאחר פרסום ההתנצלות וההודאה בטעות יש להפסיק את מנגנון ההשמדה העצמית ולצאת מתבנית מפלגות השמאל לעריפת ראשי ראשיהן. המאבקים הפנימיים במרצ צריכים להיפסק ועל המחנות להתאחד תחת מנהיגותה של היו"ר זנדברג ולהפנות את מרצם לבניית אלטרנטיבה, להבאת קהלים חדשים ולהגדלת כוח מחנה השמאל בבחירות הבאות. אני מאמין שתמר תפיק לקחים ותלמד לעבוד בשותפות מלאה, בשקיפות וביושר עם כל מרכיבי המפלגה – אנו נעמוד לרשותה להשגת המטרות המשותפות ולהחלפת השלטון.


באנר משקארד 1

שמונים שנה לעלייה ההיסטורית לחניתה. בקיבוץ רוצים לחזור ולהפריח את המקום

ב-21 במארס 1938 החל מבצע חומה ומגדל להקמת קיבוץ חניתה בגליל המערבי. קשה להפריז בחשיבות האחיזה בנקודה ולא בכדי השתתפו במבצע ההיסטורי 500 איש מאנשי היישוב היהודי בארץ ישראל, שנקראו אז בגאווה – "הכובשים", כינוי שחזר בגאון על-ידי אנשי המקום לכל אורך הטקס שנערך בשבת האחרונה. 500 איש שהם 1 מכל אלף יהודים שיישבו אז את חלקת הארץ.
שמונים שנה לעלייה ההיסטורית לחניתה. בקיבוץ רוצים לחזור ולהפריח את המקום
צילום: מאור אלחייאני

הקיבוץ החוגג בימים אלו שמונים, היווה את אחת מנקודות הישוב היהודי הבודדות בגליל המערבי, והיה להאחזות הראשונה בארץ ישראל.
החל מימיו הראשונים ספג הקיבוץ התקפות קשות מצד האויב הערבי שביקש לפנותו מהמקום – שניים מחבריו נהרגו בלילה הראשון להתיישבות ועשרה נוספים נהרגו בחודשיים שלאחר מכן.

באירוע מרגש שהתקיים בשבת האחרונה, שחזרו ילדי וחברי הקיבוץ היום את אותו יום היסטורי ו"עלו" לנקודה הראשונה בה היכו שורש המתיישבים הראשונים. מכיוון שהסיפור ההיסטורי שגור בפי כל מי שגר בקיבוץ הצפוני, הפעילות לילדים באירוע כללה (כמובן) בניה של דגמים מוקטנים של חומה ומגדל.

בטקס דיבר מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר שבירך את חברי הקיבוץ והדגיש:  "מעשה ההתיישבות הוא מעשה מתמשך, הוא איננו חד פעמי, ומעשה ההתיישבות בחניתה נמשך כבר 80 שנים זהו מסע מתמשך, עתיר קשיים, סכנות ואתגרים, המתחדשים מעת לעת. אנחנו כאן היום בכדי להבהיר – אנחנו לצידכם, בכל האתגרים שעברתם, בכל האתגרים שעוד נכונו לכם".

ח"כ איתן ברושי אמר: "ביום הזה אני מבקש להודות לוותיקי חניתה, בלעדיהם זה לא היה קורה. מעשה חניתה כחלק ממעשה ההתיישבות יירשם בהיסטוריה כאחד מהתרומות המעצבות להקמת המדינה. העלייה לחניתה היא סמל של ההיסטוריה שאולי יש מי שמנסה לשנות היום".

מנהלת העסקים של הקיבוץ, אורלי גבישי-סוטו ציינה את המאמצים שעושה הקיבוץ להביא משפחות חדשות למקום: "חניתה נמצאת היום בתקופה גורלית לאחר שנים רבות בהן לא הייתה קליטה לחברות ובעקבות זאת נוצרו מספר סטטוסים. בתקופה האחרונה נעשים מאמצים רבים על מנת לאשר הסדר קליטה ולקלוט משפחות חדשות. רק קליטה תוכל להבטיח את המשך קיומה של חניתה כקיבוץ. כולי תקווה ששנת ה80 תהיה שנת מפנה משמעותית בתחום זה".


במקביל למבצע האירוח של משפחות בקיבוצים - יום כיף לילדי מבקשי
המקלט בעין החורש

בשיתוף "כזה ראה וחדש" בתנועה הקיבוצית ארחו ילדי הקיבוץ ליום כיף את ילדי מבקשי המקלט. בתנועה הקיבוצית פועלים כל השנה בהתנדבות לסיוע לפרויקטים חינוכיים שונים, בשכונות ובערים ברחבי הארץ
מבקשי מקלט

במקביל למבצע אירוח מבקשי המקלט בקיבוצים ברחבי הארץ, אירחו השבוע ילדי בתי הילדים בכיתות א׳ עד ו' בקיבוץ עין-החורש, במסגרת פעילות חופשת הפסח שלהם, ילדי מבקשי מקלט לפעילות ליום כיף משותף על הדשא בקיבוץ. 

נעמי מוהר, מנהלת החינוך בגיל בית ספר מספרת את הרעיון: "הרעיון הגיע משני מקורות, ראשית מתמר לפונד שמדריכה את כיתות ג-ו בקיבוץ, ובחייה היא גם פעילה חברתית בתחומים רבים, ושנית - אנחנו משתתפים בתוכנית "כזה ראה וחדש" של התנועה הקיבוצית, שעוסקת בלימוד תכנים יהודיים ובעיצוב טקסים וחגים מנקודת מבט קיבוצית - חילונית. במסגרת התכנית אנחנו דנים בערכים שקשורים ביהדות ובמפגש האחרון עסקנו בקבלת הגר בתוך האוכלוסייה, בהשראת הפסוק ״וַאֲהַבְתֶּם אֶת הַגֵּר כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם". בעקבות המפגש תמר יצרה קשר עם עמותת אליפלט שעשו פעילות דומה בגבעת חיים מאוחד.  הרעיון עלה ממש לפני שבועיים והתארגנו מהר ביחד עם מערכת החינוך ומנהלת הקהילה שירי כהן-בר לקיים את האירוע. חברי קיבוץ עזרו בנוכחות ובהכנה, חלק גם תרמו אוכל ומשחקים, הכינו והסיעו. ילדי ג׳-ו׳ הכינו תחנות הפעלה, בני הנוער הגיעו בהתנדבות ועזרו, הקריאו סיפורים ויצרו משחקים". 

איך הילדים בקיבוץ קיבלו את היוזמה? 
"כולם, בכל הגילאים קיבלו זאת בהתרגשות רבה. הקטנים יותר לא ידעו למה לצפות. התכוננו להכל והסברנו להם שאנחנו מארחים אותם והולכים לעשות איתם יום כיף ושמח. כל ילד או שניים "אימצו" באופן ספונטני ילדים מהאורחים. חשוב לי לציין את עמותת אליפלט שהגיעו ביחד איתם ועושים עבודת קודש למענם לאורך כל ימות השנה. 
נערי עין החורש תורמים ופעילים חברתית בעוד תחומים, הם  למשל נוסעים מידי שנה, כמו רבים מחבריהם בשומר הצעיר, לקיים קייטנות "קייצת" ופעילות בחופשים לנוער וילדים בערים ובשכונות שונות ברחבי הארץ. 
לסיום, אני רוצה להודות למועצה האזורית עמק חפר שתרמה כסף לפעילות ולמדריך הקפוארה עודד דיין, שהגיע בהתנדבות מלאה ולהנהלת הקיבוץ שתרמו את הכסף להסעה".


מאמצים באהבה - משלבים כוחות למען החיילים הבודדים בקיבוצים

פגישה במשרד הקליטה

ביום חמישי האחרון הוזמנו לראשונה אל מנכ"ל משרד הקליטה וצוותו, מרבית הגופים העוסקים בתחום של קליטת עולים חדשים בדרך של גרעיני צבר. החל מגורמים מטעם משרד הביטחון, הצבא והסוכנות היהודית, הנהלת הצופים, התנועה הקיבוצית ובראשה מזכ"ל התנועה וגורמים מובילים נוספים. במהלך הפגישה התקיים דיון על תכנון עתידי ארוך טווח להמשך שגשוג והצלחת הפרויקט המשותף הזה במסגרתו נקלטים מדי שנה כארבע מאות חניכים המצטרפים לגרעיני צבר בקיבוצים ובכפר עירוני, עולים לארץ ומתגייסים לצה"ל.

כל הדוברים שיבחו וציינו את התנועה הקיבוצית שבאמצעות 58 קיבוצים, עד היום קלטה אלפי חיילים בודדים במסגרת גרעיני צבר וממשיכה לעשות זאת כמשימה לאומית ותרומה לחברה הישראלית. נתוני המשרד מעידים כי 70% מבוגרי התוכנית נשארים בארץ – אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. 

שלושה אתגרים הונחו לפתחו של מנכל משרד הקליטה: יצירת אופק תכנוני ויציבות לאורך השנים הבאות, הרחבת מספר העולים המתגייסים דרך גרעיני צבר ל-500 בכל שנה והסדרת מעמד מגורי החיילים והתשלום עליהם.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר ציין לטובה את מערכת היחסים הטובה המשתבחת עם תנועת הצופים להעמקה והרחבת הפרויקט, והדגיש בדאגה את הצורך האקוטי בהכרה בפרויקט ומגורי החיילים כדיור חברתי ולא דיור להשכרה מול רשות מקרקעי ישראל. הוא פנה אל מנכ"ל המשרד בבקשה שיסייע להגדיר פרויקט זה כפרויקט חברתי.

יעל אייזנר, מנהלת הפרויקט לאימוץ חיילים בודדים בקיבוצים, הדגישה את התרומה העצומה לאורך השנים של הקיבוצים לקליטת עליה דרך אימוץ גרעיני צבר  ואמרה כי "מחובותינו להמשיך במלוא המרץ בפרויקט. לצד הצורך להתאים את המשאבים הכספים הניתנים לקיבוץ הן בשלב פרק הקליטה והן בשלב הצבאי ולהשוותו לסכום הניתן לגופים האחרים.


שבילים

עצרת הזיכרון לשואה ולגבורה
בקיבוץ יד מרדכי

עצרת הזיכרון יד מרדכי

פייסבוק התנועה

עצרת הנעילה השנתית לאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בבית לוחמי הגטאות

טקס יום השואה בלוחמי הגטאות

שבילים

'עסק קיבוצי'​ - עסקים קטנים שהוקמו ביוזמה מקומית והפעם... גיתית רובינשטיין- צורפת ומעצבת תכשיטים ממעלה גלבוע

עסק קיבוצי

נעים להכיר, אני גיתית רובינשטיין, צורפת ומעצבת בוגרת "בצלאל", יוצרת תכשיטים בזהב, כסף ואבני חן.

הסטודיו הוקם מתוך אהבה ליצירה בכלל ולצורפות בפרט.

אני מאמינה שללקוחות שלי יש טעם משובח ולכן חשוב לי שתיראו במיטבכן ותרגישו מיוחדות כאשר אתן עונדות את בתכשיטים שלי.

כאשר תרכשו תכשיט שלי תקבלו יותר מתכשיט- תקבלו נכס. לכן אני מקפידה על איכות חומרי הגלם, על גימור מקצועי ועל ירידה לפרטים. זוהי גם הסיבה שהתכשיטים מיוצרים בסדרות קטנות, כאשר כל תכשיט הוא יחיד ומיוחד במינו ומושקעת בו מחשבה ועבודה רבה.

אשמח לעמוד לרשותכן/ם.
ליצירת קשר: מייל- gitt33@gmail.com טל'- 054-5640567 


יש לכם סיפור מעניין? רוצים לספר על המתרחש בקיבוצכם? להתלונן? לייעץ? לשבח?! כתבו לנו. 
 
2ab06947-5784-40e5-b5f5-5e70f4a846db.jpg

תגובות לדף