הוראת יום, מפקד ל"ג בעומר של השומר הצעיר בקיבוץ גן שמואל, 30 לאפריל 2010
ישראל רפפורט, תמונות של יוסף טל

הוראת יום, מפקד ל"ג בעומר של השומר הצעיר

קיבוץ גן שמואל, 30 לאפריל 2010

 

אוטוטו יומולדת 90 לקיבוץ, גם תנועת הנוער שלנו לא כל כך צעירה, היא כבר בת98  והנה אנו עומדים כאן במפקד שומרי בתוך העשן, כמו בנעורים שלנו, במפקד הנראה לי תמיד משונה, ותמיד מרגש.

שלשום מנהלי ההפקה של הפרסומת לפרימור (אנשים עכשוויים, "צפונים",מפוקחים ובד"כ ציניים) לא מצאו את המילים לתאר את מה שמצאו בגן שמואל - גינות הנוי והנוף הפנימי, הסדר, הניקיון, קלנועיות הותיקים, ובעיקר האנשים... אנשי גן שמואל, כך הם הודו לי בסיום יום הצילומים אצלנו בחצר.

הנה עוברות השנים ואנו כבעלי פרספקטיבה רחבה ועיון מעמיק בוחנים את עצמנו על האתמול, על היום ועל המחר שלנו כפרטים, כקיבוץ, כתנועה, כמדינה...  ובוחנים את עצמנו שוב ושב לנוכח המציאות, כן המציאות שבמהותה תמיד משתנה.

ככל שמסתכלים על הקיבוץ אנו רואים עשייה גדולה וחדשנית לאורך השנים, אנו מגלים שהוקם כאן מפעל חיים עצום במצבים בלתי אפשריים, באורך רוח, בנחישות, עם יוזמה, עם חברות עמוקה וערבות הדדית כאשר כל היש הזה נבנה על בסיס הערכים המכוננים שהותיקים הביאו מהשומר הצעיר. כך נוצר ה-DNA הגן-שמואלי הנמשך עד היום.

"האבות המייסדים", אנשים בשר ודם, עם חולשות בדיורק כמונו, הגשימו משהו שמעטים זוכים לו, לבנות חברת מופת, חזקה, אנושית, יצרנית ומוסרית, ותוך כדי הגשמת החלום הזה של קהילתנו -  יצרו מדינה, שבהחלט הייתה בנעוריה - אור לגויים! - סוציאל-דמוקרטיה למופת - ברוח והשפעת אנשי הקיבוצים.  

היום, יותר מתמיד, ולנוכח מצבה של המדינה, הערכים המכוננים של השומר הצעיר, מוכיחים עד כמה נכונים היו אז ועד כמה צריכים אותם היום.

כי זה מה שרואים: העדר הצניעות של המנהיגים, ההפך הגמור של דוגמה אישית, הון ושלטון, שחיתות, גזענות, העדר הבושה ברדיפת הבצע ופולחן עגל הזהב, אגואיזם, אדישות, שבטיות אינטרסנטית, זילות חיי האדם, וכיבוש גדול בזבזני, משחית ומיותר.  כן, יש לנו ארץ נהדרת ובתוכה מדינה מתדרדרת. 

מחר האחד במאי, בסוגריים: יום הנישואין שלי עם יערה. הלה! אחד במאי זה לא רוסיה, זה כאן ובכל מקום. איך אמרו "אבותינו" ל-ציונות, לסוציאליזם לאחוות עמים. עולם ומלואו של ערכים בשלוש מילים, מטען עצום וציווי גדול של אחריות כלפי העם, המדינה והאדם. זה ציווי המתנוסס גם היום בשומר הצעיר שנות 2010, שנות הדוט קום. וזו גם הכיוון והתקווה שבגללם אני עומד כאן יחד איתכם, כי המילים הללו והערכים האלה תקפים תמיד - אתמול, היום וגם מחר. 

ולצעירים שבינינו ולא חשוב הגיל: קדימה!

WWW לציונות לסוציאליזם ולאחוות עמים, לשנת י"ג ולמשימתיות נקודה למקצוענות דוט קום, שטרודל חזק ואמץ! - מופיע גם בפייסבוק וביוטיוב... קדימה הפועל גן שמואל!

 

ישראל רפפורט, 30/4/2010

נ.ב. ולעוזי לוי מפקד ל"ג בעומר, שלא הפסיק לנדנד לי – תודה שהתעקשת !

 

תמונות של יוסף טל
תגובות לדף