בדיקה של המיתוסים חסרי הבסיס שמיועדים להסתיר, לעמעם ולהקהות את בעיית השתמטות תלמידי הישיבות
מאת שחר אילן, הביא לדפוס שלמה בר-לב

בדיקה של המיתוסים חסרי הבסיס שמיועדים להסתיר, לעמעם ולהקהות את בעיית השתמטות תלמידי הישיבות

מאת שחר אילן, הביא לדפוס שלמה בר-לב, 12/1/2011

ביניהם: יש משתמטים חילונים כמו משתמטים חרדים, הצבא לא רוצה חרדים, וגם המיתוס החדש - הממשלה תגייס עכשיו המון חרדים

מיתוס 1. "ההשתמטות החרדית היא כמו ההשתמטות החילונית. מה כמו? יש יותר משתמטים חילונים"

13%  ממחזור הגיוס מקבלים דחיית שרות והולכים לישיבה. מתוכם יתגייסו בנתוני הגיוס החרדיים הנוכחיים אולי 15%, כלומר שישה מכל שבעה גברים חרדים לא ישרתו בצבא. ההשתמטות הלא חרדית עומדת בחישוב נדיב על בערך 2%, אחד מכל 40 וקצת. אלה הנתונים: 6 מכל 7 תלמידי ישיבות, 1 מכל 40 וקצת חילונים. חישובים? למטה, לנוחות הקוראים שישמחו לוותר עליהם.

אפשר להסתכל על הנתונים האלה מעוד זווית: מחקר של אסף מלחי ממשרד התמ"ת מגלה שרק 11%  מן הגברים החרדים בני 20-29  שרתו בצבא. זאת, למרות המסלולים החדשים של גדוד נצח יהודה ושח"ר. בקרב הגברים היהודים הלא חרדים בגילאים אלה שרתו בצבא כ-90%. וואלה, ואנחנו חשבנו שכל החילונים משתמטים.

 

מיתוס 2. "הצבא לא רוצה את החרדים"

למיתוס הזה אחראי במידה רבה הצבא. אנשיו באמת הסבירו ב-1999 ליו"ר הועדה לבדיקת הסדר דחיית השירות השופט צבי טל, שיש להם המון עולים חדשים מחבר המדינות והם לא צריכים את החרדים עם כל הדרישות המיוחדות שלהם. זה היה קצר ראות במיוחד.

היום סובל הצבא ממצוקת כוח אדם כל כך קשה עד שהוא מגביל את מספר הצעירים שהוא מאפשר להם לדחות שירות כדי לעשות שנת שירות. כלומר יש צעירים חילונים שהם כל כך פראיירים עד שאפילו כשהם רוצים להיות עוד יותר פראיירים ולתת למדינה עוד שנה של נעורים, לא נותנים להם. והשימוש במילה פראיירים נעשה כמובן מתוך הערכת אין קץ.

מה שחמור עוד יותר: יהיה הרבה יותר גרוע. 13% ממחזור הגיוס מצטרפים היום לצבא הישיבות. ב-2019 יתגייסו לישיבות 25%, אחד מכל 4.

המצוקה כל כך קשה עד שהצבא הרשה לעצמו בשנתיים האחרונות לראשונה להיכנס לתוך העימות הפוליטי על גיוס בחורי הישיבות. הרמטכ"ל גבי אשכנזי וראש אכ"א האלוף אבי זמיר לא מפסיקים לומר שהם רוצים לגייס חרדים. להוכחת דבריו הצבא גם פיתח מסלולים מיוחדים שבהם גויסו ב-2010 קרוב לאלף גברים חרדים. אז בעצם הצבא, רוצה, משתוקק, מייחל, לגייס את החרדים. אבל למה לוותר על מיתוס טוב?

 

מיתוס 3. "מספר בחורי הישיבות שמקבלים דחיית שירות גדל במהלך השנים, אבל במידה דומה לגידול במספר אזרחי המדינה"

מספר תושבי המדינה גדל ב-63 השנים האחרונות פי 12.5, מספר מקבלי דחיית השירות גדל פי 156. באחוזים זה אומר גידול של 1150% במספר תושבי המדינה מול גידול של 15,500% במספר מקבלי הפטור. הוכחות וחישובים? שוב, העברתי לסוף כדי שמי שרוצה, יכול לדלג.

 

מיתוס 4. "יש מהפכה. החרדים עכשיו עושים צבא ועובדים"

אכן מתחיל שינוי. כ-900 חרדים התגייסו ב-2010 לשירות צבאי. יותר מאלף הצטרפו לשירות האזרחי. ומתחילה מהפכה של מוסדות הכשרה מקצועית ומכללות חרדיות. אם הכול כל כך טוב, מה לא טוב? מספר האברכים שמממן משרד החינוך גדל בשנתיים האחרונות מ-65,500 ל-75 אלף. כלומר היציאה לצבא ולשירות האזרחי ובעקבותיהם לשוק העבודה לא מצליחה להדביק אפילו את הגידול הטבעי ומספר האברכים ממשיך לגדול בקצב מסחרר.  ב-2010 גם נרשם גידול שיא במספר תלמידי הישיבות שקיבלו מהצבא דחיית השירות – 5000 בשנה. זאת, לעומת גידול ממוצע של 3,400  בלבד בחמש השנים האחרונות. במילים אחרות: יש שינוי אבל הוא איטי, בקצב צב, ובינתיים המצב הולך ומתדרדר.

 

מיתוס 5. "בהתחלה ניתן  לאברכים פטור ואז הם ישתלבו בחברה ויתחילו להתגייס "

לא, באמת, שמישהו יסביר לי איך התהליך הזה יעבוד? אחרי שתלמידי הישיבות יקבלו פטור, הם יוותר עליו? הם יסתערו בהמוניהם על הבקו"ם? או שבעשור הבא אחרי שלמפלגות החרדיות כבר יהיו 25 מנדטים, הן יחליטו באופן אצילי להחיל על הבוחרים שלהן את חובת השירות הציבורי? קשה להאמין כמה אנשים משמיעים את הטיעון המוזר הזה. אפשר לטעון שצריך לתת לחרדים פטור גם בגיל 18, לטובת הכלכלה. אבל לטעון שזה יגרום להם להתגייס? נו באמת.

 

והמיתוס החדש: "הממשלה החליטה לגייס חרדים בהמוניהם"

הממשלה החליטה להעניק לכל גבר חרדי בן 22 פטור גורף משירות צבאי תמורת שנה שירות אזרחי. עד עכשיו הצבא החליט איזה תלמידי ישיבות יוכלו לעשות שירות אזרחי ואיזה ידרשו לעשות צבא. מעכשיו במסגרת מהפכת השירות לאברך, האברך יחליט.

במסגרת ההחלטה, ממשלת נתניהו הקציבה הרבה מאד כסף לגיוס אברכים ואף קבעה יעדי גיוס "מרשימים" (2400 חרדים לשנת 2015). אז אולי באמת יגויסו אברכים? הרי הממשלה כל כך משכנעת ומשוכנעת שזה יקרה. תחליטו בעצמכם: נניח שהייתם תלמיד ישיבה ובגיל 22 היו אומרים לכם – אתם מחליטים אם תתגייסו לצבא לשנתיים או לשירות אזרחי קל ונוח של שנה. מה הייתם בוחרים? אין מה למהר. קחו את הזמן שלכם להתלבטות הקשה.

 

איך בכל זאת מקווה הממשלה להתקרב ליעד של  2400 חיילים חרדים שיתגייסו ב-2015? בעבר היה נהוג שירות של ארבעה חודשים לחרדים מבוגרים בני 28 ומעלה שאחריו גייסו אותם למילואים. קראו לזה שלב ב'. הממשלה מתכוונת לחדש את המסלול הזה, הפעם לבני 26 ומעלה, הפעם רק שלושה חודשים. כך היא תמלא את המכסה באברכים שישרתו שלושה חודשים.

דברי ההסבר להחלטת הממשלה מפליגים בשבחים למסלול החדש: "בניגוד לשירות האזרחי, המשרת בשירות הצבאי המקוצר יצא מהמסגרת הקהילתית וישתלב במסגרת השירות הפעילה בצה"ל, יידרש לעבור טירונות, ללבוש מדים ונשק ויקרא באופן סדיר למילואים". באמת קשה. מעכשיו אם כן זה המאזן: גבר לא חרדי משרת שלוש שנים. גבר חרדי משרת שלושה חודשים. אולי אפשר לאמץ את היחס הזה (1:12) גם בתקציבים?

חישובים:


1. עם קום המדינה היו בישראל 600,000 תושבים והיום יש 7,500,000, גידול מרשים של פי 12.5 תוך 62.5 שנה. עם קום המדינה היו בישראל, 400 תלמידי ישיבות בהסדר דחיית השירות. היום יש 62,500, פי 156. באחוזים זה אומר גידול של 1150% במספר תושבי המדינה מול גידול של 15,500% במספר מקבלי הפטור.

2.  למה ההשתמטות הלא חרדית מסתכמת ב-2%? הפטור הלא חרדי מרוכז בעיקר בנתוני פרופיל 21. 4.5% מהמחזור מקבלים פטור נפשי. מתוכם, קרוב לחצי, כפי שחשף לאחרונה ידיעות אחרונות, הם חרדים. נשארנו עם 2.5%. נניח שלפחות אחוז מהם באמת לא כשירים נפשית לשירות צבאי (סביר שיותר, אבל נניח שרק אחוז). נשארנו עם 1.5% משתמטים. נניח שגם בתוך נתוני ההשתמטות הגופנית יש איזה חצי אחוז של משתמטים. עלינו לשני אחוז.

למה 2% הם 1 מכל 40 וקצת מתגייסים? כי כדי לחשב את סך כל הלא חרדים במחזור הגיוס צריך להוריד ממאה אחוז 13% חרדים ו-4% ששוהים בחו"ל. נותרנו עם 83%, פי 41.5 מ-2%

תגובות לדף