כדורעף בגן שמואל - ההתחלה הייתה ב-1949
מאיר בראון, הזמן הירוק


כדורעף בגן שמואל
ההתחלה הייתה ב-1949

מאיר בראון, הזמן הירוק, 22/3/2012,
תמונות גידי סיון ארכיון גן שמואל

 

אליפות אירופה בכדורעף 1952

בברית המועצות "של אז", כאשר עדיין קיווינו לניצחונו של הקומוניזם, התהלך סיפור, שלפיו נעשתה הבחנה בין ברית המועצות לבין ה"מערב". במערב העבר ידוע ומתועד ומפורש על ידי האקדמיה והעתיד אינו ידוע, הכול יכול לקרות. אצלנו בברית המועצות, סופר, המצב הפוך, העתיד ידוע, ניצחון של הקומוניזם, אך העבר משתנה כל הזמן, כל שליט וכל כותב מעצב את העבר כך, שיפאר את כתביו את מעשיו ויקנה לו נקודות.


בתמונה: מוסקבה (התמונות מהארכיון לכן הזיהוי בכתבה כפריס איננו נכון) - הראשון משמאל-אומן לבבי ממרחביה, החמישי-דודיק פרלמוטר (היום דר) מגן שמואל אחריו חיים בורר מבית זרע ואחריו דניאל (שחור) אלוני מג'ש.

אלופי ישראל בכדורעף

בכתבתו של לזר על תולדות הכדורעף בישראל, שהתבססה על עבודתו של טל אלמליח, ובכתבתו של יובל דניאלי, הובאו אי דיוקים והתעלמות מוחלטת מהקבוצות שייסדו את הכדורעף בארץ. חברי גן שמואל נפגעו קשה ואף נעלבו מהצגת הדברים ומאי אזכורם בכתבה זו. הכול התחיל ב-1956? מה פתאום...

1949 - חניכי משמר העמק החוזרים לקיבוצם הקימו שלוש קבוצות כדורעף בקיבוציהם, שהיו מייסדות הכדורעף בישראל - גן שמואל, מרחביה ובית זרע. ובנוסף ספיח (בית קמה) יוצאי הונגריה.

בתמונה משמאל לימין: גבי אפשטיין, דודיק דר, דניאל אלוני, דניאל קרונפלד, שלמה הניג-הגני, מורדה שחור.

נבחרת גן שמואל

1950-1952 - גן שמואל זכתה באליפות המדינה או הפועל, ובמקביל במה שהיה גביע המדינה - גביע אלכסנדר זייד, שבו זכתה גן שמואל פעמיים (מי שיודע היכן נמצא הפסל מתבקש להודיע לצוות המטפל בנושא הכדורעף). מיכה שמבן, שהפך לאבי הכדורעף בישראל, היה מאמן באותן השנים של הקבוצה.

1952 - משלחת כדורעף של ישראל פורצת את מסך הברזל ונוסעת לאליפות העולם בברית המועצות. רוב הנבחרת הייתה מורכבת משחקני ארבעת הקיבוצים הנזכרים לעיל.

בתמונה עומדים משמאל לימין: קוצ'ו, דניאל אלוני, דודיק דר, גבי אפשטיין, וכורעים: דניאל קרונפלד, ומורדה שחור.

השישיה הפותחת של גן שמואל

השיא היה הופעתם באצטדיון דינמו במוסקבה. 50,000 יהודים מילאו את האצטדיון, ובסופו של המשחק הורעפו על שחקנינו מכתבים ופתקים להעביר לישראל מלווים בדמעות ובבכי.

בוועד הפועל של הקיבוץ הארצי, שבו נתנו כבוד למייצגנו מברית המועצות, נמסר דוח על המסע על ידי אומנה לבבי ז"ל, ממרחביה, ובין ציטוטיו למאיר יערי ז"ל, שישב בשורה הראשונה: "מה שאתה לא הצלחת להגיע דרך הראש אני הגעתי דרך הרגליים".

כל זה היה בשנים 1949-1954 ועוד רבות.

ועל כך לא נאמרה אפילו לא מילה אחת. על כל הכותבים היסטוריה מוטל לדייק, גם למען העתיד וגם כדי לא לפגוע בחברים שעדיין חיים והיו שותפים להיסטוריה.

בתמונה: משמאל לימין: מורדה שחור, שלמה הגני, דניאל קרונפלד, דניאל אלוני, גבי אפשטיין, קוצ'ו, דודיק דר.

 תגובות לדף