העישון – עוד הערות קצרות
אברמלה

העישון – עוד הערות קצרות

 

מִחברים וקרובי משפחה, שאני פוגש מחוץ לקיבוץ, אני מבקש להיקשר לכיסאות כשאני הולך לספר להם, שבגן-שמואל יש בהצעת התקציב השנתית 50 אלף ₪ להשתלמות מבוגרים ו-250 אלף ₪ לסיבסוד העישון. גם לאחר הכנה זו הם מתקשים להירגע ושואלים באיזה עולם אנחנו, בקיבוץ, חיים. אכן – חיים בסרט.

כ-15-10 חברים עתירי זכויות, שפנו, לא עתידים לצאת השנה להשתלמות בשל הקיצוץ התקציבי. הקשר האמיץ שבין השכלה לרמת חיים אינו חדשה שאני מגלה כאן, אבל על כך אין מאמרי תגובה; זה ככל הנראה לא בשום פרופורציה ל"עוול הקשה" שנעשה למעשנים. בקיצוץ ההשתלמויות אנחנו כורתים את ענף עתידנו – אז מה? אנחנו נאחזים בדרמה התקופתית "אחרון המעשנים" של יהושע סובול ומתמוגגים מדמעות. האם זו ראשיתה של "שקיעה כפרית", בפראפרזה על אוסוולד שפנגלר[1]?

איני מכיר אדם בגן-שמואל שיש לו איבה אישית למעשנים, כפי שזה צוייר בתגובות, גם כשלא תמיד נהנים במחיצתם (ואני עתיר ניסיון אישי בכך); אבל אני כן מכיר שני צעירים בעלי גישה אקטיבית לחיים, שהעלו את ההצעה, ו-195 חברים שהצביעו, להפסיק את האבסורד הייחודי הזה – בישראל? במזה"ת? בעולם כולו? – של חברה שמסבסדת את העישון של חבריה, במקום לומר להם: "זה לא!". אז הנה אמרנו.  

עדכנה אותי ענת צנטנר (תודה), שמוסדות הרווחה מממנים גמילה מעישון למעוניינים. זה מצויין, אבל אני סבור שבעקבות ההחלטה, יש מקום לגישה יוזמת כלפי המעשנים, שיהיה בה גם מסר לצעירים שלנו: אל תתחילו!

אני מוקיר את המגיבים על דברים שכתבתי (למעט קטעים שמתייחסים אל הכותב במקום אל הכתוב), וכבר מזמן לא היה אצלנו דיון כזה מעל דפי האתר או העלון. עם זאת, אני סבור שיש מקום לחברים להתייחס גם להרבה נושאים אחרים – שחשיבותם אולי אפילו רבה יותר לעתיד הקיבוץ מהפסקת העישון, אבל בהם יש משום מה הפסקת אש רבת שנים – ואני מקווה שאולי הדיאלוג הקצר הזה ייתן לאנשים עידוד להוסיף ולכתוב על אורחות חיינו. לו יהי!

אברמלה.[1] כתב ספר בשם "שקיעת המערב"  (1920).תגובות לדף