אחרי 21 שנים – לא הייתם מחליפים מכונית?
עילם בר-לב
אחרי 21 שנים – לא הייתם מחליפים מכונית?

בפעם הראשונה בה פגשתי את מיכל שקד לפני כ-5 שנים ושמעתי אותה מדברת, עברה בי צמרמורת אמיתית.         

סוף-סוף "דם חדש" מגיע למועצה עם חזון, יושרה, תפיסת עולם והמון אמביציה לעשייה.

 

כמנהל מערכת החינוך בקיבוץ ב-5 השנים האחרונות, אני עובד בממשקים רבים לצד מיכל - המנהלת את אגף חינוך וקהילה במועצה (שהקימה במו ידיה). בתקופה זו יצא לי להכיר אותה היטב כמו גם את תפיסת עולמה הערכית והמוסרית ואת דרכי עבודתה. נכון, יש למיכל דימוי ציבורי אגרסיבי, "צבאי" - כמו שרבים נוטים לכנותו - הנובע מאופייה הנחוש והאסרטיבי. אז מה? האם אלו לא תכונות נדרשות למנהיג הבא להיאבק על עתיד האזור (חריש) או לגייס תקציבים ממשרדי הממשלה (כיום המועצה במקום 53 מתוך 54 בגיוס תקציבים ממשלתיים). ויותר מכך, מאחורי הדימוי הציבורי נמצאת אישה יוצאת דופן: ישרה, הגונה, בעלת ערכים כשלנו, בעלת מצפן מוסרי מפותח, הפועלת תמיד מתוך למידה - בשקיפות ובמקצועיות.

מיכל היא בולדוזר של עשייה קהילתית השואב את כוחו מהרצון התמידי לשיפור, פיתוח וקידום יישובי המועצה בכל תחומי החיים.

 

לאור זאת, אני בכלל לא מבין איך מעמידים מכונית משפחתית משומשת, הרגילה לנסוע מדי יום (כבר 21 שנה) באותה הדרך ובאותו הקצב על אותו המסלול, להתחרות בפרארי - חדישה, יצירתית ובעלת מנועים עוצמתיים. אני יכול להבין שזה מעורר חששות לעלות על רכב לא מוכר שכיוון נסיעתו לא ידוע לכם. אני מזמין אתכם להעמיק, להכיר את הדרך, להפיג את מרחב הזרות ולהחליפו באמון. כי יש במה ויש במי להאמין!


אני מבקש מכל אחד לפני שהוא בא להצביע שיבחן עם עצמו האם האדם בו הוא תומך ראוי לכהן כראש מועצה או שמא אני מצביע רק בגלל ש"אמרו לי" או בגלל שזה מה שאני מכיר עד היום. אני מצפה מציבור הבוחרים ללמוד את הנושאים שעל סדר יומה של המועצה וכיצד הם נוגעים בכולנו (גם בגן-שמואל) ומי בעל היכולות הגבוהות ביותר לקדמן.  לי אין דילמה. אני בחרתי בפרארי.

 

נכון, לצערי אי אפשר שכולם יכירו את מיכל – וזה המזל הגדול של אילן. אלו שמכירים אותה יעידו עד כמה היא ראויה לכהן כראש מועצה ושיש לה את היכולות הנדרשות לשם כך. לטעון שחשוב שאילן יישאר בתפקידו כי זה הדבר הטוב לגן-שמואל, זו סיסמא ריקה מתוכן ויותר מכל – היא בונה בעקיפין סטיגמה מכפישה על מיכל המנותקת מכל מציאות ויוצרת מתיחות קשה בינינו לבין שאר ישובי המועצה.

 

למיכל ניסיון ניהולי רב, הכשרה אקדמאית, סולם ערכי מעוצב ומוטיבציה גבוהה לקידום האזור כולו. אז היא גרה במושב. אז מה? האם מקום מגוריו של המנהיג כה משמעותי? מי מבין ציבור הבוחרים באמת קרא את האג'נדה של מיכל? מי יודע מה היא עשתה ב-5 השנים האחרונות? מי יודע מה הן כוונותיה בנוגע לפיתוח האזור? החזרי ארנונה? צעירים? חינוך?  הכל כתוב. ובניגוד להרבה מנהיגים במדינתנו, אצלה עד היום - הכל עם קבלות.      מיכל אומרת ועושה. ויעידו על כך אלה העובדים עמה. היכן זה נוגד את האינטרסים שלנו? 

אחד הדברים שהכי מפריעים לי במערכת הבחירות הנוכחית, זה מסע ההפחדה שרץ חזק מאוד במועצה ואצלנו בקיבוץ בפרט: ש"מיכל תפגע בקיומנו". שהיא "מסוכנת לקיבוצים". כל-כך קל להדביק תוויות על אנשים, להפחיד, לגעת בבטן הרכה של כל ישוב. עכשיו היא צריכה לפרפר בין כולם ולהוכיח ש"אין לה אחות"... הידעתם שמטה הבחירות של מיכל מורכב בעיקר מחברי קיבוצים? הסגן המיועד שלה – דב אביטל - הוא חבר קיבוץ (מצר) ומנהל מנוסה, המיועד לנהל את הפיתוח הכלכלי של האזור ששם גם האינטרסים הכלכליים שלנו. רבים מאנשי החינוך בקיבוצים שנחשפו להנהגתה – תומכים בה.

 

אל תאמינו לכל מה שאתם שומעים. תכנסו ל"פייסבוק" שלה, תקראו את החומרים. הכל נגיש. תשאלו, תתעניינו. תכירו ובסוף תשפטו בעצמכם. הרי כ אשר אנו ניגשים לרכוש מוצר לביתנו, אנו משקיעים אנרגיה, לומדים את השוק והמחירים ולבסוף מפעילים שיקול דעת ורוכשים. הלא זה רק הגיוני שנעשה כולנו את אותו הדבר בבואנו לקבוע מי ינהיג את האזור שלנו ב- 6 השנים הקרובות. לא?!

טוענים שאין לה ניסיון ולכן עדיף לבחור באילן. אז קודם כל בואו נעמיד דברים על דיוקם. למיכל יכולות ניהול גבוהות ביותר. היא בעלת ראיה רחבה, הכשרה אקדמאית, יכולת למידה והעמקה מרשימים ביותר והיא תמיד פועלת ממקום שקוף ונקי - נטול אינטרסים אישיים. אולי גם לא נרצה להחליף את ביבי כי שלי יחימוביץ' ללא ניסיון?          

איך צוברים ניסיון אם לא ניתנת ההזדמנות? וממתי ניסיון חשוב יותר מאג'נדה ומקצועיות? איזה מין טיעון זה?

 

אם אילן שדה הפקיד בידיה הנאמנות של מיכל את הדבר החשוב ביותר לציבור במנשה: ניהול-על של מערכות החינוך של ילדינו - כיצד פתאום היא הפכה לאדם "לא ראוי" ולמנהיגה ה"מסוכנת לציבור חברי הקיבוצים"???  כל בר דעת יבין שיש כאן מדיניות מתוחכמת ומכפישה הנוגעת בכל ישוב במקומות הרגישים לו, במגמה לגרום לרתיעה ולחשש, שישאירו את ציבור הבוחרים עם המנהיג המוכר - ובכך למנוע הכרות עם מיכל שקד.

הרי זה ברור שמיכל צריכה הזדמנות. היא בשלה לקחת. האם אתם בשלים לתת לה? אם תקבל - היא תוכיח לכולנו שהיא מנהיגה שתפעל לטובת כל ישובי המועצה ושניתן לנהל את האזור שלנו אחרת.

 

ומעבר לכל זה – היכן הדמוקרטיה וקציבת הקדנציות למנהיגים? האם אין לנו כתושבים את האחריות לתחלופה אחרי 21 שנים של מנהיג מכהן?!  אני רוצה להזכיר לכולם שלפני 5 שנים חצי מציבור הבוחרים כבר חשב שעל אילן לסיים את תפקידו. האם גם בג"ש נרצה שדור הותיקים ינהיגו את הקיבוץ "לנצח" מבלי להעביר את המקל לאלה המוכשרים לכך מהדור הצעיר?  אני רואה בהתחדשות וב"העברת המקל" פעולה קיומית קריטית הדואגת להמשכיות המקום. כך גם במועצה.

 

ודבר אחרון - השמרנות והדבקות במוכר ובקיים, לצד החשש משינוי הוא טבעי ואנושי. אך עלינו להיות מפוקחים, לקרוא את המפה הפוליטית שנוצרה עם הצטרפות קציר למועצה ולתפס בשתי ידיים את ההזדמנות להתחדשות. בואו נחליף את ה"טלפון הישן במכשיר חדיש", מהיר יותר, מתקדם יותר, יצירתי ונמרץ ואני משוכנע שתוך שנה-שנתיים כולנו נהנה מניצני ההתפתחות וההתחדשות להם אנחנו והמועצה כל-כך זקוקים.

 

הגיע הזמן לשינוי. אל תחששו ממנו (וגם אל תהיו אדישים כלפיו)...

 

ב – 13.11 באים לפגוש את מיכל שקד - להכיר אותה ואת דרכה (20:30, בבית אורי)

ב-4.12 מצביעים מיכל שקד ויוצאים לדרך חדשה.

 

 

עילם בר-לב – מנהל מערכת החינוך

גן-שמואל

תגובות לדף