ביילין בראשות "יחד" - טוב למפלגה, טוב לקבה"א
ישראל רפפורט
ביילין בראשות "יחד" - טוב למפלגה, טוב לקבה"א
מאת: ישראל רפפורט, 4.3.2004
מנהיגות ועשייה
ב 16 במרץ נכריע איך תיראה מפלגת "יחד" שלקבה"א היה תפקיד מרכזי בהקמתה, ומה יהיה מקומנו בה. המפלגה הזאת נוסדה קודם לכל כדי להוות בסיס לאיחוד של הגופים שנותרו מחויבים לערכי השמאל האמיתי בישראל. מרצ עם כאלה שלא יכלו עוד למצוא ביטוי במפלגת העבודה, כמו יסי ביילין, יעל דיין, חגי מירום ועוזי ברעם משח"ר. הסיכוי שהמהלך הזה יצליח, ש"יחד" תהיה גוף שיוביל את המחנה כולו, הוא שיעמוד בראש יחד יוסי ביילין.

ליוסי ביילין רקע עשיר בעשייה פרלמנטרית - כמי שחוקק חוקים חשובים, הוביל מאבקים פרלמנטרים כמו ביטול הבחירה הישירה בימי נתניהו, ויזם מהפכות כמו ביטול משרדי הכלכלה והדתות, רישום זוגיות וכד'. אבל רק לביילין יש מנהיגות שהיא גם הרבה מעבר לעשייה פרלמנטרית. החשיבה היצירתית, והיכולת הנדירה לחבר גורמים שונים, לבצע ולהצליח, היא המקור גם לפרויקטים כמו "תגלית" שיזם והביא לארץ עשרות אלפי בני נוער יהודים וגם למהלכים ששינו את ההיסטוריה שלנו בארץ כמו אוסלו, הקמת התנועה ליציאה מלבנון (שרן כהן התנגד לה) וכמובן יוזמת ז'נבה. רק לביילין היכולת גם מתוך האופוזיציה לקבוע את סדר היום הלאומי ולתת בולטות נדירה לרעיונות שלנו.
סקרים, נסיון והגיון פשוט
גם הסקרים, גם הנסיון וגם ההגיון הפשוט מראים שביילין יביא ל"יחד" במישור הארצי יותר קולות גם במשמר העמק, גם בהרצליה וגם בדימונה. הסקרים - כי גם הסקרים שערכו שני המטות וגם סקרים שערכו "מעריב", "קול ישראל" ו"הארץ" מראים תמיכה גבוהה משמעותית ב"יחד" אם יעמוד בראשה ביילין, שנתפס כמנהיג בליגה הלאומית. הנסיון - כי מרצ ב 1992, כשהודבקה לה התדמית האליטיסטית ביותר, כשקיללו את תומכיה ברחובות כ"אשפיסטים" קיבלה באופקים, בבית שאן ובנתיבות הרבה יותר קולות מאשר ב 1999, בשיא קמפיין הדיור הציבורי. הנתון הזה אולי מפתיע, אבל הוא עובדה. הוא לא כל כך מפתיע את מי שלא מזלזל בתושבי עיירות הפיתוח, ומבין שגם הם יודעים שהמפתח לשינוי כלכלי עובר דרך התחום המדיני, וגם הם מעריכים אמירות חדות וברורות ומנהיגות לאומית. מי שחושב שתדמית "חברתית" מספיקה כדי לגרוף קולות בעיירות הפיתוח יישאר עם שלושת המנדטים של עמיר פרץ. ההגיון הפשוט - כי מאגרי הקולות הגדולים באמת של "יחד" נמצאים בקרב אנשי השמאל שבין מצביעי העבודה וגם בשינוי - קבוצות שרואות ביוסי ביילין מנהיג בעל שיעור קומה המשרד מסר של פתיחות וחדשנות ולא של מרצ בשינוי אדרת.
טובת הקיבוץ הארצי
גם מי שחושב על טובת הקיבוץ הארצי רוצה "יחד" בראשותו של יוסי ביילין. הוא אולי לא גדל בלינה משותפת ולא רגיל לפנות כלים בחדר-אוכל. אבל לא במקרה השותפים הראשונים שלו ב"מרצ" היו ראשי הקיבוץ הארצי. ביילין נקי מהקרבות העכורים שהתנהלו במרצ נגד הקיבוץ הארצי ולצמצום כוחנו ושהובלו על-ידי אנשיו של רן כהן. ביילין ביקש ביוזמתו להיות חבר בועדה לקביעת ייצוג הקבה"א ב"יחד" כדי לעזור לאבו וגברי להילחם במגמה שהובילו אילן גילאון ואנשים המזוהים עם רן כהן להוריד את ייצוג הקבה"א לעשרה אחוז. בין אלפי חברי שח"ר, בהם מאות מתפקדים מהתק"ם, שהצטרפו ל"יחד" לבין אנשי הקבה"א יש ברית טבעית של מי שרוצים לראות מפלגה נקיה מעסקנות וריבים וממוקדת בהבאת השלום והבראת החברה בישראל. כאזרחי ישראל, כאנשי שמאל וכחברי הקיבוץ הארצי, נבחר ב 16 במרץ להיות חברים במפלגה המובלת על-ידי יוסי ביילין וראשי התנועה לצידו.
תגובות לדף